Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
31/08/2019 - 06:45

Nowy Sącz: 39. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Pamiętamy [ZDJĘCIA]

Dzisiaj mija 39. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. W przeddzień tej ważnej daty pod pomnikiem Solidarności, nieopodal mostu 700-lecia w Nowym Sączu odbyły się doroczne uroczystości.

Tradycyjnie już obchody rocznicowe poprzedziła msza święta w Białym Klasztorze w intencji Ojczyzny i NSZZ „Solidarność” w 39 rocznicę jego powstania.

Co roku uroczystości te gromadzą poczty sztandarowe, członków "Solidarności", parlamentarzystów, albo ich przedstawicieli, władze miasta, (w tym roku reprezentowała je wiceprezydent Magdalena Majka), przedstawicieli nowosądeckiego oddziału Klubu Gazeta Polska i mieszkańców miasta.

Po nabożeństwie poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości, wśród których nie zabrakło sądeckich działaczy "Solidarności" na czele z Andrzejem Szkaradkiem przeszły z Sanktuarium św. Rity pod pomnik Solidarności, bo tam odbyła się główna część tegorocznych obchodów.

Prowadził je Janusz Michalik, dyrektor działu artystycznego Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu, który po krótkim wstępie i wybrzmieniu hymnu państwowego oddał głos Krzysztofowi Kotowiczowi, kierownikowi Oddziału I Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” w Nowym Sączu.

- Pod tym pomnikiem spotykamy się co roku, aby podziękować za powstanie Solidarności, za ten ruch, za wspaniałe rzeczy, które się dokonały - mówił Krzysztof Kotowicz. - Za ludzi Solidarności. W przeddzień podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku spotykamy się tutaj, aby oddać tym ludziom hołd. Chcę podziękować wszystkim tym, którzy włączyli się w powstanie tego ruchu, w utworzenie NZZ "Solidarność" za ich poświęcenie, za trud, za doznane krzywdy. Staramy się pamiętać.

Krzysztof Kotowicz zaakcentował, że w obecnych czasach najważniejsze jest to, aby przekaz o tym, jakie zasługi dla kraju ma ruch "Solidarność" trafiał do ludzi młodych. Jest to, jak podkreślił wielkie wyzwanie.

- Główne cele i wartości "Solidarności" nie zmieniły się - dodał Kotowicz. - Mamy ten sam statut od 1980 roku, z pewnymi drobnymi zmianami. Wartości, o które dbamy, które chcemy pielęgnować to przede wszystkim: walka o uszanowanie wartości do życia od chwili poczęcia, aż do naturalnej śmierci.

Słowa podziękowania należą się także kapłanom, bo oni wspierali ruch "Solidarność" m.in. Jan Paweł II, ks. Jerzy Popiełuszko, kardynał Stefan Wyszyński, ks. Sylwester Zych i ks. Stanisław Suchowolec.

- Dziękujemy również kapłanom na ziemi sądeckiej, którzy dbali o nas, którzy nas wspierali.

Uczestnicy uroczystości złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów, zapalili znicze. Obchody zakończyły się odśpiewaniem hymnu Solidarności.

[email protected], fot. IM.

39. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Pamiętamy [ZDJĘCIA]
W obecnych czasach najważniejsze jest to, aby przekaz o tym, jakie zasługi dla kraju ma ruch "Solidarność" trafiał do ludzi młodych.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)