Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
01/05/2022 - 20:00

Muszyna: strażacy ratują zdrowie i życie ludzi, a dziś mają swoje święto

Muszyna świętuje Międzynarodowy Dzień Strażaka i 90-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Żegiestowie. Uroczystości (1 maja) rozpoczęła msza św, przemarsz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, władz miasta, zaproszonych gości oraz Orkiestry Dętej, wraz mażoretkami na płytę rynku.

W niedzielę (1 maja) Muszyna świętowała Międzynarodowy Dzień Strażaka i 90-lecie OSP Żegiestów. Uroczyste obchody rozpoczęła msza św. w kościele pw. Józefa Oblubieńca, odprawiona w intencji strażaków.

Następnie jednostki OSP, na czele z Orkiestrą Dętą z Tęgoborzy, mażoretkami, władzami samorządowymi miasta, zaproszonymi gośćmi ze Słowacji, starostwa powiatowego i województwa, przemaszerowały ulicą Kościelną na płytę rynku, gdzie odbyła się część oficjalna wydarzenia.

Spotkanie stało się okazją do wyrażenia wdzięczności druhom, zawodowym i ochotnikom, za ich niebezpieczną i ciężką pracę ratującą zdrowie i życie ludzi. Księża poświęcili również nowe auta, które będą służyły strażakom do rozmaitych akcji ratunkowych. 

Jak powiedział burmistrz Muszyny, Jan Golba zakres działań strażaków stale się poszerza. Druhowie nie tylko gaszą pożary i niosą pomoc pogorzelcom, ale także pomagają ofiarom wypadków drogowych i innych klęsk żywiołowych. Ostatnio włączają się w akcje humanitarne, skierowane do uchodżców wojennych z Ukrainy. 

-Strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych cieszą się największym poparciem społecznym, sięgającym 94 procent. Są wszędzie tam gdzie trzeba bezinteresownie pomagać innym, ratować mienie i ludzkie życie. - mówił burmistrz Jan Golba

-Dzisiaj wyraziliśmy im za to ogromną wdzięczność.

Muszyna świętuje również 90-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Żegiestowie. Pierwszym jej prezesem był Wojciech Rymarczyk, zaś naczelnikiem Michał Lechmanik.

W latach 1931-1933 zbudowano drewnianą remizę, na podbudowie kamiennej z dwoma garażami. Działalność OSP polegała wówczas przede wszystkim na zabezpieczeniu przeciwpożarowym wsi i uzdrowiska oraz działalności kas zapomogowo-pożyczkowych.

Po zakończeniu wojny OSP wznowiła działalność, a kolejnymi jej prezesami zostali Zdzisław MrozowskiJózef Gałczyński, zaś naczelnikami: Michał Lechmanik, Michał Maksymiec oraz Jan Wiktor.

W 1983 roku strażacy świętowali pięćdziesięciolecie OSP, a jednostka otrzymała sztandar. W latach 2001- 2005 prowadzono prace związane z wykończeniem i wyposażeniem Domu Strażaka. (MK) fot. (MK).







Dziękujemy za przesłanie błędu