Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
09/04/2021 - 18:55

Musieli wybić kolejne kury! Ptasia grypa zaatakowała teraz Mystków

Po Krasnem Potockim i Biczycach w gminie Chełmiec ptasia grypa zaatakowała teraz Mystków w gminie Kamionka Wielka. Jak obecnie wyglądają granice strefy zapowietrzonej i zagrożonej na Sądecczyźnie?

Musieli wybić prawie 100 kur! Ptasia grypa zaatakowała teraz Mystków

Jak wynika z komunikatu Powiatowego Inspektora Weterynarii w Nowym Sączu w jednym z gospodarstw w Mystkowie wykryto kolejne już na Sądecczyźnie ognisko ptasiej grypy.

- 96 kur niosek zostało poddanych utylizacji. Obecnie trwa dezynfekcja w gospodarstwie – brzmi fragment informacji.

A my przypomnijmy, że do podobnych sytuacji – i to na znacznie większą skalę – doszło już w Krasnem Potockim i Biczycach w gminie Chełmiec. W tej drugiej miejscowości trzeba było wybić aż 8 tysięcy kur!

W związku z zagrożeniem w Starym Sączu wprowadzono już – bezterminowo – bezwzględny zakaz sprzedaży drobiu, żywego i ubitego, oraz jajek. Szczegóły w publikacji Tu obowiązuje zakaz sprzedaży jajek i drobiu! Wszystkiemu winna ptasia grypa

Jak informuje Mariusz Stein, powiatowy inspektor sanitarny w Nowym Sączu – po pojawieniu się ptasiej grypy w Biczycach znalazł się już cały Nowy Sącz. Formalnej decyzji w sprawie zmian w sprawie strefy zapowietrzonej i zagrożonej po odnotowaniu choroby w Mystkowie jeszcze nie ma, ale zgodnie z przepisami – w pierwszej znajdą się tereny w promieniu 3 kilometrów od źródła jej wystąpienia a w drugiej w promieniu aż 10 kilometrów.

Zobacz też: Ptasia grypa już w gminie Chełmiec. Wybili blisko 8 tysięcy kur

Przy okazji po raz kolejny przypominamy o apelu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii do hodowców drobiu w związku z pojawieniem się na naszym terenie ptasiej grypy.

„Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.
Prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekruacji:
- zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
- nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
- stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
- wskazane jest przetrzymywanie drobiu w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.
Brak stosowania zasady bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne”. ([email protected] Fot. PSP Nowy Sącz - zdjęcia przedstawiają utylizację chorego drobiu w Krasnym Potockiem)







Dziękujemy za przesłanie błędu