Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 11 kwietnia. Imieniny: Filipa, Izoldy, Leona
07/04/2021 - 13:55

Ptasia grypa już w gminie Chełmiec. Wybili blisko 8 tysięcy kur

W jednym z gospodarstw w Biczycach Górnych wykryta została ptasia grypa. Blisko osiem tysięcy kur wywiezionych zosatało do utylizacji. Jak na razie na terenie powiatu nowosądeckiego nie stwierdzono innych ognisk tej choroby.

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) szybko rozprzestrzenia się w naszym regionie. W Biczycach Górnych w gminie Chełmiec wykryto ognisko tej choroby. Blisko osiem tysięcy kur zostało wywiezionych do utylizacji.

Zobacz też Ptasia zaraza pod Gorlicami. Wybili szesnaście tysięcy kur i indyków!

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków są zarażone dzikie ptaki.

Wojewódzkie służby weterynaryjne apelują do wszystkich hodowców drobiu  o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad podczas zajmowania się ptactwem, co ma zminimalizować ryzyko przeniesienia zjadliwego wirusa do innych gospodarstw.

Zobacz też Ptasia grypa zbiera żniwo na Sądecczyźnie. Czy jest się czego bać?

Jakie są zalecenia? Przede wszystkim hodowcy powinni zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich zwierząt i nie karmić nią drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest przetrzymywany. Ponadto hodowcy powinni stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne, a po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami powinni umyć ręce wodą i mydłem. Jakby tego wszystkiego było mało, przy wejściach do budynków, w których przetrzymywany jest drób należy umieścić maty dezynfekcyjne.

Jeżeli hodowca zaobserwuje objawy mogące wskazywać na zarażenie wirusem grypy ptaków,  natychmiast  powinien poinformować lekarza weterynarii lub  powiatowe służby weterynaryjne. Za niestosowanie się do zasad będą nakładane kary.

Zobacz też Ptasia grypa jest już w Małopolsce. W Rosji wirus przeniósł się też na ludzi

Jakie są objawy ptasiej grypy? To zwiększona śmiertelność, apatia, brak łaknienia, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka, nagły spadek nieśności, jaja pozbawione skorup. To  także objawy nerwowe takie jak  drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów.  

Ptasia  grypa występuje sezonowo, późną jesienią, zimą i wczesną wiosną, a jej rezerwuarem są migrujące ptaki i hodowlane ptaki wodne. Zawleczenie choroby do gospodarstw utrzymujących drób skutkuje olbrzymimi stratami dla gospodarki. To odszkodowania, koszty likwidacji, jak też skutki wstrzymania handlu drobiem i produktami z drobiu. (r.gajewski@sadeczanin.info Fot. PSP Nowy Sącz - zdjęcia przedstawiają utylizację chorego drobiu w Krasnym Potockiem)Dziękujemy za przesłanie błędu