Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
03/02/2021 - 10:45

MOF to dziś jedyna szansa na budowę nowego ośrodka zdrowia w Rytrze!

Czy Rytro przyjmie zaproszenie i formalnie przyłączy się do tworzonego właśnie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego na Sądecczyźnie? Wójt Jan Kotarba nie ma cienia wątpliwości, że dla jego gminy to ogromna szansa choćby na budowę nowego ośrodka zdrowia.

MOF to dziś jedyna szansa na budowę nowego ośrodka zdrowia w Rytrze!

O samym MOF i spotkaniu założycielskim pięciu samorządów Sądecczyzny a przede wszystkim o szansie, którą MOF niesie przy pozyskiwaniu naprawdę dużych pieniędzy dla Sądecczyzny w kolejnych latach pisaliśmy szczegółowo w publikacji Aglomeracja Sądecka bez Nowego Sącza? Przykre, ale możliwe, a chodzi o pieniądze

Jedną z gmin bezpośrednio zaproszonych do przyłączenia się do MOF jest Rytro. Czy gmina przyjmie to zaproszenie? Wójt Jan Kotarba bez wahania odpowiada: tak. Podobnie jak inni włodarze z naszego regionu ma pełną świadomość, że MOF to jedyna szansa na to, by nasz region a potem poszczególne jego gminy miały gwarancję na skuteczne pozyskiwanie środków na inwestycję.

- Gmina Rytro jest zresztą już ujęta w MOF sądeckim w strategii rozwoju Małopolski do 2030 roku – podkreśla wójt. Podpytywany o to, na jakie konkretnie przedsięwzięcia Rytro chce w ten sposób pozyskać wspomina np. rozwiązanie problemu braku Domu Pomocy Społecznej. Ryterski samorząd sam nie jest w stanie udźwignąć budowy i utrzymania takiej placówki, ale już w partnerstwie z pobliskim Starym Sączem jak najbardziej.

Zobacz też: Tarcza dla gmin górskich? Rytro nie chce dzielić skóry na niedźwiedziu

MOF to również szansa na dalszą rozbudowę infrastruktury turystycznej – Rytro jest w tym zakresie silnie związany zarówno ze wspomnianym Starym Sączem, ale również Łąckiem. A w uproszczeniu – międzygminne szlaki czy oferty są zdecydowanie bardziej opłacalne zarówno pod kątem finansowania jak i organizacji. Nie mówiąc już o promocji.

Ale najważniejszą szansą wynikającą z członkostwa w MOF – z punkty widzenia samych mieszkańców gminy – jest możliwość pozyskania środków na budowę nowej siedziby ośrodka zdrowia. Obecna jest wynajmowana od prywatnego podmiotu a ta należąca do gminy nie nadaje się do użytku a dziś nie ma źródeł dofinansowania na ten cel. Nie ma projektów, które podobne inwestycje uwzględniają. I choćby z tego względu Rytro pod członkostwem w MOF podpisuje się obiema rękami. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu