Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lipca. Imieniny: Anny, Mirosławy, Joachima
12/01/2021 - 16:10

Tarcza dla gmin górskich? Rytro nie chce dzielić skóry na niedźwiedziu

W gminie Rytro uruchomienie tarczy antykryzysowej dla gmin górskich budzi radość, ale dziś jeszcze nikt tu nie chce dzielić skóry na niedźwiedziu.

Tarcza dla gmin górskich? Rytro nie chce dzielić "skóry na niedźwiedziu"

Zobacz też: Stary Sącz zgarnie aż 8 milionów na inwestycje turystyczne i skate park

Jan Kotarba jest bardzo ostrożny w udzielaniu informacji na gorąco, bo nawet jeszcze nie wiadomo, w jaki sposób ta tarcza będzie uruchomiona: rozporządzeniem czy ustawą. Przy kalkulacjach trzeba też brać pod uwagę kilka czynników, bo tarcza składać się będzie z dwóch puli pieniędzy. 

Zobacz też: Co to za projekt? To będzie najnowocześniejszy budynek w Rytrze

- Musimy najpierw policzyć dokładnie, ile podatku, który pobiera gmina umorzymy w związku z epidemią. Wtedy dopiero rząd zrekompensuje nam, zwróci 80 procent tej kwoty - wyjaśnia wójt Jan Kotarba.

Wysokość drugiej puli jest ściśle uzależniona od wartości inwestycji zrealizowanych przez gminę w latach 2016-2021. Pomoc rządowa sięgnie 40 procent kwoty, ale nie może przekroczyć - o czym już wspominaliśmy - 8 milionów. Jedno jest pewne - na taką sumę gmina Rytro się nie załapie i dlatego wójt nie chce dziś spekulować na co samorząd przeznaczy tarczę dla gmin górskich. Na jakiekolwiek szczegóły jest już zdecydowanie za wcześnie. (e.stachura@sadeczanin.info Fot: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu