Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
11/07/2015 - 06:29

Latające dywany Lecha Kołodziejczyka w Małej Galerii

W Nowosądeckiej Małej Galerii zawisły i stanęły wielkoformatowe obrazy prof. Lecha Kołodziejczyka. Wewnętrzne pejzaże, jak nazwał je Andrzej Szarek, przyciągają wzrok bogactwem kolorów i kształtów.

Autor cykli obrazów, m.in. „Kosmogonie”, „Lirykony”, „Głowy” czy „Rytmy Pamięci” do Nowego Sącza przywiózł kilkanaście płócien, którym z podziwem i zainteresowaniem przyglądali się goście piątkowego wernisażu.

Jest to moim zdaniem wewnętrzny pejzaż, a one są o wiele ciekawsze od tych zewnętrznych. Są bardzo trudne, mówią o psychice, a jeśli to trafia jeszcze na kogoś utalentowanego, to przekłada sie to na to co widzimy. Lechu przywozi nam wehikuły podobne do łatających dywanów, na które zaprasza i mówi: siądźcie i odfruńcie – mówi prof. Andrzej Szarek o koledze z cieszyńskiej uczelni.

Nie chcę zapisywać świata faktów, ale wewnętrznych doznań, emocji – zdradza prof. Kołodziejczyk.

Lech Kołodziejczyk
Prof. w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Od roku 2004 Kierownik Katedry Malarstwa. Autor kilku obszernych cykli malarskich, z których najważniejsze to „Kosmogonie”, „Księga Słońca”, „Głowy”, „Rytmy pamięci”. Zorganizował ponad 80 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, brał udział w ponad 70 wystawach zbiorowych. Autor dwóch publikacji naukowych „Wielość przestrzeni” oraz „Rytmy pamięci”. Obecnie pracuje nad zbiorem esejów pt. „Od wzniosłości do ironii”. Gra na gitarze.

(JB)
Fot. JB


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)