Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 29 września. Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała
30/11/2018 - 08:55

„Kukułcze jajo”, czy hurraoptymistyczny? Projekt budżetu Nowego Sącza na 2019 r

Gotowy jest projekt budżetu Nowego Sącza na 2019 rok. Jaki dokument do realizacji przygotowany przez poprzedniego prezydenta otrzymał Ludomir Handzel? Nie ma się, czym cieszyć. Projekt zakłada 30-milionowy deficyt.


Radni Koalicji Nowosądeckiej, która forsowała na urząd prezydenta Ludomira Handzla już mówią głośno o szukaniu oszczędności i zaciskaniu pasa.

Według projektu budżetu wydatki miasta w przyszłym roku wyniosą nieco ponad 629 mln złotych, natomiast do miejskiej kasy, jak się przewiduje może wpłynąć około 599 mln złotych. Powstały trzydziestomilionowy deficyt ma zostać pokryty zaciągniętym kredytem.

Projekt przyszłorocznego budżetu zaplanował oczywiście jeszcze prezydent Ryszard Nowak, ale będzie go już realizował nowy gospodarz miasta, Ludomir Handzel.

Nowa Rada Miasta już pracuje i to ona, jak najszybciej będzie musiała pochylić się nad tym dokumentem. Zostanie on także przeanalizowany i to bardzo dokładnie sprawdzony przez Regionalną Izbę Obrachunkową pod kątem chociażby tego, czy jest on możliwy do realizacji.

Na ostatniej sesji wyłonione zostały już stałe komisje rady, więc osoby, które w nich zasiadają, jak najszybciej zaczną nad nim prace.

Ustępujący prezydent Ryszard Nowak nie krył zadowolenia z przedłożonego projektu budżetu dla miasta Nowego Sącza na 2019 rok.

- Jest to bardzo dobry budżet - powiedział portalowi Sądeczanin.info w ostatnich dniach swego urzędowania Ryszard Nowak. - Uwzględnia on i oczekiwania i potrzeby sądeczan. Pewnie w stu procentach nie zadowoli wszystkich, ale budżet, nawet ten domowy, jak każdy wie, jest ograniczony. Trzeba korzystać z tego i wydawać to, co się ma. Mam nadzieję, że wielu zmian w nim nie będzie i, że będzie on realizowany. Budżet przygotowywałem ja, więc jestem znacząco odpowiedzialny za niego. Przygotowywałem go z myślą o mieście, tak, jak  poprzednich dwanaście budżetów. Myślę, że sądeczanie i prezydent, który po mnie przyjdzie będzie zadowolony z tego budżetu.

Ryszard Nowak przyznał, że w budżecie zmiany są zawsze dokonywane. Jest na to cały rok. Sytuacja zawsze się zmienia. Jak to określił jest dynamiczna. Pojawiają się pieniądze, pojawiają się oszczędności. Budżet, jego zdaniem można zawsze modyfikować.

Ryszard Nowak stwierdził, że przygotowany projekt budżetu jest kontynuacją jego działania przez ostatnie 12 lat. - Jest to budżet, który sam chciałbym realizować, gdybym był dalej prezydentem miasta Nowego Sącza - zaznaczył Ryszard Nowak.

Wydatki majątkowe w 2019 rok będą o 20 proc. niższe niż w roku ubiegłym roku. Na same inwestycje w mieście zarezerwowana została kwota 83 mln złotych.

A jakie inwestycje mają być realizowane? Mieszkańców te nurtują oczywiście najbardziej.

W projekcie budżetu jest mowa m.in. o "przebudowie  układu komunikacyjnego ulic Krakowska, Legionów, Bulwar Narwiku, w ciągu dróg krajowych 75 i 28". Na to w przyszłym roku  ma być przeznaczone 26 mln złotych.

Sądeczanie czekają też na rewitalizację Parku Strzeleckiego (24,7 mln złotych). Jest ujęta modernizacja słynnej kładki nad ul. Nawojowską (600 tys. złotych), przebudowa odcinka ul. Zielonej pod wiaduktem  wraz z budową kanalizacji deszczowej i przełożeniem sieci (500 tys. złotych). W budżecie znalazły się także: przebudowa układu komunikacyjnego ul. Sobieskiego (100 tys. złotych - I etap inwestycji - wykonanie robót drogowych), modernizacja i rozbudowa systemu miejskiego monitoringu na terenie miasta Nowego Sącza (I etap - 250 tys. złotych), przebudowa i rozbudowa stadionu miejskiego przy ul. Kilińskiego (700 tys. złotych). W projekcie uwzględniono też wiele drogowych inwestycji związanych z wymianą nawierzchni, czy budową chodników.   

Są środki na modernizację budynków oświatowych, świetlic i wiele innych zadań, jak chociażby na Sądecki Rower Miejski, czyli wdrażanie zintegrowanego systemu udostępniania rowerów miejskich.

A co o projekcie budżetu sądzi nowy prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel? - Oceniam projekt budżetu na 2019 rok słabo - mówił. - Będziemy do niego podchodzili miesiąc po miesiącu z uwagą i próbowali go tak przetwarzać, aby był lepszy, bardziej prorozwojowy, bardziej nastawiony na to, aby potrzeby mieszkańców Nowego Sącza zaspokajać właściwie. Zawsze można dokonać korekt – skwitował nowy prezydent.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe