Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
30/01/2021 - 11:25

Kto ma pierwszeństwo na pasach? Zmiany już uchwalone, lepiej sprawdź szczegóły

Od 1 czerwca kierujący pojazdami będą mieć prawny obowiązek udzielenia pierwszeństwa pieszym wchodzącym na pasy. Podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię piesi nie będą mogli korzystać z telefonów czy tabletów. Nowelizacja ustawy dotyczy również kierujących motocyklami czy rowerami.
Przejście dla pieszych fot. lbokel_Pixabay
Po ponad roku Sejm uchwalił nowelizację prawa drogowego. Nowelizacja ustawy przynosi długo wyczekiwaną zmianę – w końcu piesi będą mieć pierwszeństwo przy przejściu na „zebrze”. Wprowadzono również nowe ograniczenia dotyczące korzystania przez pieszych ze smartfonów i tabletów.

Chociaż zmiany postulowano już dawno, bezpośrednim impulsem do złożenia projektu zmiany ustawy prawo o ruchu drogowym. (Dz.U. Nr 98, poz. 602 ze zm.) był tragiczny wypadek na ul. Sokratesa w Warszawie, kiedy rozpędzony samochód z impetem wjechał w rodzinę przechodzącą przez wyznaczone na ulicy przejście dla pieszych, w konsekwencji czego ojciec rodziny, 33-letni mężczyzna poniósł śmierć na miejscu. Wypadek wywołał poruszenie w całym kraju, a o konieczności przyznania pieszym bezwzględnego pierwszeństwa na przejściach postulowali nie tyko „zwykli ludzie” ale najwyżsi urzędnicy w kraju. I absolutnie nie ma się czemu dziwić, jesteśmy chyba ostatnim państwem, w którym to pieszy musi walczyć o przejście przez „pasy” i niestety często walkę tę
przegrywa.
 
Chyba każdy miał podobne przemyślenia po powrocie z zagranicznych podróży kiedy tylko gdy pieszy zbliżał się do przejścia, jadące auta zatrzymywały się tak jakby na semaforze pojawiło się czerwone światło. Jak mówi stare porzekadło „lepiej późno niż wcale”, dlatego bez zagłębiania się w analizę prawną i faktyczną tego co było i tego jak jest, można przejść do weryfikacji tego jak będzie,
bo obok wyczekiwanego pierwszeństwa, projekt ustawy przynosi również pewne zobowiązania, które spełnić będą musieli zarówno zmotoryzowani jak i piesi uczestnicy ruchu drogowego.
 
Tym, co się nie zmieni pod rządami nowej ustawy, jest obowiązek zachowania przez pieszych szczególnej ostrożności. Ostrożność ta powinna być zachowana przy wchodzeniu na jezdnię lub torowisko lub podczas przechodzenia przez nie, a gdy tylko jest to możliwe, pieszy powinien korzystać z wyznaczonych ku temu przejść. Wyczekiwany przepis przyznający pieszym pierwszeństwo został dodany już na samym początku ustawy – poprzez włączenie do § 1 ustępu 1a.
 
Uregulowanie tej kwestii w pierwszym paragrafie uwypukla tylko powagę regulacji. W myśl nowego ustępu pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, również pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma przed nim pierwszeństwo. Pieszy na przejściach, będzie mieć pierwszeństwo przed każdym rodzajem pojazdów z wyłączeniem tramwajów. Oznacza to, że zarówno motocykle jak również rowery będą musiały zatrzymać się przed „zebrą”.
 
Jedynym pojazdem, przed którym pieszy nie uzyska pierwszeństwa jest tramwaj. Również i katalog zakazanych przez „pieszych zachowań” w nowelizacji został rozszerzony. Dla przypomnienia, zabrania się pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd (zarówno na przejściu dla pieszych jak i poza nim) jak również wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu, lub spoza innej przeszkody ograniczającej widoczność.
 
Pieszy nie może również przechodzić przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi (najpewniej ustawodawca miał tutaj na myśli wzniesienia i pagórki). Przechodząc przez jezdnię i torowisko pieszy powinien iść równym tempem – zabronione jest zwalnianie kroku lub zatrzymywanie się bez uzasadnionej potrzeby. Przebieganie przez jezdnię, chodzenie po torowisku czy wchodzenie na torowisko gdy zapory lub półzapory opuszczają się lub już zostały opuszczone – są ustawowo zakazane.
 
Ustawa wskazuje również, że zabrania się przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodzik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni się one znajdują. Zmiana ustawy wprowadza jeszcze jeden zakaz – który w obliczu technologicznej i cyfrowej rewolucji wydaje się jak najbardziej uzasadniony. Podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię zabronione jest korzystanie z telefonu (lub innego urządzenia elektronicznego – np. smartfona) w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych - zatem od 1 czerwca 2021 r. czyli od momentu wejścia w życie znowelizowanych przepisów, to co do tej pory apelowało do rozsądku pieszych stanie się ich ustawowym obowiązkiem, którego nieprzestrzeganie będzie pociągać ze sobą prawne konsekwencje, karę grzywy (w wysokości obecnie ustalanej).
Szczególną ostrożność będą zobowiązani zachować również kierowcy, którzy zbliżając się do przejścia mają zmniejszyć prędkość tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego, który znajduje się na przejściu dla pieszych, albo który wchodzi na przejście. Kierujący zobowiązani są również ustąpić pierwszeństwa pieszym znajdującym się na tym przejściu albo wchodzącym na przejście.
Nie tylko kwestie przejść i pieszych ujęte są w nowelizacji, przepisy regulują zasady wyprzedzania na autostradach i drogach ekspresowych.
Zgodnie z § 1 ust. 3a na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdami są zobowiązani do zachowania minimalnego odstępu przed pojazdem bezpośrednio go poprzedzającym. Minimalny odstęp wyrażany w metrach jest nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu – wyrażonej w kilometrach na godzinę - którym porusza się kierujący, dokonujący wyprzedzania. (Paulina Sudoł) Tekst opracowany przez Dział Analiz Fundacji Instytut Studiów Wschodnich - organizatora Forum Ekonomicznego.






Dziękujemy za przesłanie błędu