Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 2 kwietnia. Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława
24/03/2022 - 11:05

Koniec noszenia maseczek. Minister Niedzielski podał termin

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że od poniedziałku (28 marca) znosi obowiązek zakrywania nosa i ust. Wyjątkiem są podmioty lecznicze, czyli przychodnie i szpitale. Obowiązek zakrywania twarzy dotyczy zarówno pracowników, jak i pacjentów. Resor zdrowia rekomenduje też noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk ludzkich. Od poniedziałku będzie zniesiona też kwarantanna dla współdomowników oraz izolacja.

Od poniedziałku noszenie maseczek nie będzie już obowiązkowe, również w przestrzeniach zamkniętych: urzędach, sklepach, autobusach.

Czytaj także: Najpierw nowy stadion, ale to nie koniec pomysłów przy ul. Kilińskiego

Minister Adam Niedzielski zaznaczył jednak, że maseczki powinny być używane w sytuacjach, które sami identyfikujemy jako związane ze zwiększonym ryzykiem zakażenia - chodzi np. o duże skupiska ludzi.

- Wtedy rekomenduje, by używać maseczek – powiedział szef resortu zdrowia.

Od poniedziałku (28 marca) będzie zniesiona także kwarantanna dla współdomowników i kwarantanna zagraniczna. Ministerstwo Zdrowia znosi także izolację. 

Pacjenci z pozytywnym wynikiem, potwierdzającym zakażenie koronawirusem, mając świadomość zagrożenia, będą musieli sami się izolować w domu – informuje resort zdrowia. - Takie osoby otrzymają zwolnienie lekarskie.

Czytaj także: W Miasteczku Galicyjskim mieszka kilka rodzin uchodźców. Potrzebna jest pomoc

Stan pandemii nadal jednak pozostaje.

Minister zdrowia  poinformował także, że dzisiejsze przypadki to blisko 26 proc. mniej zakażeń niż tydzień temu. Tempo spadku zmalało, ale od czterech dni jest przyśpieszenie i jest większe niż nawet 20 proc. Wczoraj średnia liczba spadła poniżej 10 tys.

- Bardzo uważnie obserwowaliśmy, co się dzieje z nowymi przypadkami w ostatnim tygodniu, jaki jest efekt powrotu dzieci do szkół i dużego napływu uchodźców. Z naszej perspektywy oba zjawiska nie przyczyniły się do przełamania tendencji spadkowej. Przyspieszenie spadków widać też na poziomie zleceń. – dodaje minister zdrowia.

Szef resoru zdrowia napomknął, że cały czas wykonywana jest duża liczba testów. Najważniejszym elementem jest jednak sytuacja w szpitalach, mimo zdecydowanie większej liczby zakażeń w 5 fali, mieliśmy maksymalnie 20 tys. hospitalizacji. Wariant Omikron okazał się mniej dolegliwy.

- Zarówno sytuacja międzynarodowa, jak prognozy są pozytywne. Przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieli redukcję zakażeń i hospitalizacji. Jeśli jest więcej zakażeń, nie widać zwiększonej liczby hospitalizacji. Wielka Brytania i Niemcy notują więcej zakażeń, ale podjęły decyzję o zniesieniu wszystkich obostrzeń – podaje resort zdrowia.

[email protected], źródło: fb/ Ministerstwo ZdrowiaDziękujemy za przesłanie błędu