Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
28/03/2022 - 14:25

Kiedy remont? Na tej nekropolii z XIX wieku trzyma ręce konserwator zabytków

Muszą się uzbroić w cierpliwość wszyscy miłośnicy Piwnicznej-Zdroju, którzy z niepokojem obserwują, jak popada w ruinę dziewiętnastowieczny Stary Cmentarz w tej miejscowości. Dlaczego?

Kiedy remont? Na tej nekropolii z XIX wieku trzyma ręce konserwator zabytków

Temat przywołała na ostatniej sesji radna Justyna Deryng. – Mam pytanie odnośnie Starego Cmentarza, bo jest on w stanie, w jakim jest. Chciałabym zapytać o jego rewitalizację. Od strony ulicy Ogrodowej ten mur zaczyna się osypywać, on już się wybrzuszył – alarmowała radna. – Kamienie zaczynają spadać a wiemy, że ostatnio jeszcze spadło tam drzewo. Komunalka ma to usunąć i chyba już usunęła – zaznaczyła dalej.

A sednem było pytanie: kiedy mur okalający tę wyjątkowo ważną dla historii Piwnicznej-Zdroju nekropolię zostanie należycie zabezpieczony?

Zobacz też: Komplikują się inwestycje z Polskiego Ładu. Piwniczańscy radni żądają wyjaśnień

- Jeśli on się nam osypie na prywatną posesję, to będzie się to wtedy wiązało z większymi kwotami. Czy jest jakiś plan na to, by to wyremontować i ewentualnie zrobić coś ze Starym Cmentarzem, bo alejki na nim już prawie nie istnieją w niektórych miejscach, te groby niszczeją, bo wysyłamy tam turystów, chwalimy się, że jest to piękny dziewiętnastowieczny cmentarz, ale on tak naprawdę popada już w ruinę…

Co na to burmistrz Dariusz Chorużyk? Okazuje się, że sprawa jest bardziej skomplikowana niż by się mogło wydawać. I nie chodzi tu tylko o to, że gmina najpierw musi poszukać jakiegoś źródła finansowania na rewitalizację nekropolii.

Już po sesji usłyszeliśmy od burmistrza, że: - To jest teren zabytkowy i nie powinniśmy, wręcz nie możemy nic zrobić, bez skonsultowania się z konserwatorem zabytków, z którym już jestem umówiony na oględziny terenu. Konserwator powie, jak co się zabrać, by cmentarz naprawdę skutecznie zabezpieczyć – podsumowuje gospodarz gminy. ([email protected], ilustracyjne fot.: UMiG w Piwnicznej-Zdroju)
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu