Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
12/04/2017 - 12:20

Kiedy odjeżdża autobus MPK? Wyślij sms, to się dowiesz - na każdym przystanku

Jeśli czekając na miejski autobus wyślemy sms z numerem przystanku dowiemy się ile ten jest opóźniony. Czy w mieście wielkości Nowego Sącza taki system jest potrzebny? Okazuje się, że ma też o wiele poważniejsze zadanie.

- Informacja o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu na ten przystanek. Wyślij sms o treści P51 pod numer tel. 664 078 777. Koszt wysłania sms zgodny z cennikiem operatora, sms z informacją jest bezpłatny – tę informację zauważyliśmy czekając na autobus na przystanku przy ul. Kościuszki.

Zobacz też: Dworzec MPK będzie dwupiętrowy – podobają się Wam wizualizacje?

Mocno nas zelektryzowała – w końcu Nowy Sącz, to nie metropolia, by ewentualne opóźnienia autobusów liczyć w dziesiątkach minut. Ale zaeksperymentowaliśmy i przed rozmową z Andrzejem Górskim, prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego wysłaliśmy sms według instrukcji.

 W odpowiedzi otrzymaliśmy dosłownie po chwili informację, zapis oryginalny:

0051 Kościuszki

47 Kadcza – Szkoła O min

23 Sucharskiego – Westerplatte 2 min

26 Kamionka Wielka – Petla 4 min

14 Dw. Aut. MPK przyst koncowy 5min27 Aleja Batorego – Dw. PKP 6 min

Zobacz też: Autobus „zero” jak w Rzeszowie? O co chodzi pasażerom z Nowego Sącza

I okazało się, z informacji udało się nam wyśledzić drobne opóźnienia, dosłownie kilkuminutowe.

Czy zatem system jest rzeczywiście użyteczny? No i tu nas prezes Górski zaskoczył. Okazuje się bowiem, że system sms jest elementem szerszego systemu ściśle związanego z elektronicznymi tablicami, rozkładami jazdy, które jakiś czas temu zagościły w sześciu najbardziej newralgicznych miejscach w mieście.

Zobacz też: Czy miasto może handlować paliwem, by przebić sądeckie ceny? Pytamy w MPK

– Niewiele osób z niego rzeczywiście korzysta, ale dzięki niemu, mimo że elektronicznych tablic jest tylko sześć, dokładną informację z rozkładem, rzeczywistym czasem odjazdu autobusu możemy otrzymać na każdym z 365 naszych przystanków. Wystarczy znać numer przystanku – wyjaśnia Górski.

W praktyce oznacza to, że nawet jeśli rozkład jazdy na przystanku jest zniszczony czy nieczytelny, to za pośrednictwem sms – bezpłatnego – dowiemy się jakie autobusy tędy jeżdżą i ile czasu zostało do odjazdu. – W przyszłości chcemy żeby informacja o systemie z numerami telefonu i przystanku były znacznie bardziej czytelne – zaznacza Górski.

My jesteśmy za, a Wy? W końcu niektórzy z nas korzystają z komunikacji miejskiej sporadycznie i o rozkładzie jazdy mają bardzo mgliste pojęcie.

ES [email protected] Fot.: ESDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe