Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
05/04/2017 - 10:30

Czy miasto może handlować paliwem, by przebić sądeckie ceny? Pytamy w MPK

Zniesmaczony sytuacją na rynku paliw w Nowym Sączu nasz Czytelnik proponuje, by pójść w Nowym Sączu śladem Rzeszowa i namówić spółki komunalne i te skarbu państwa do sprzedaży paliwa z minimalną marżą. Prezes MPK Andrzej Górski mówi, że to niemożliwe. Dlaczego?

W nawiązaniu do naszych publikacji o tym, że paliwo w Brzesku czy Krakowie potrafi kosztować nawet o 40 groszy mnie na litrze a różnica między cenami na poszczególnych stacjach to zazwyczaj jeden grosz napisał do nas z pewną propozycją pan Józef.

-Też zauważyłem to zjawisko. Szczególnie dotyczy to także cen gazu (LPG). Mnie zastanawia nie tyle sama wysokość ceny - jak pisał Sądeczanin różnica o około 0,40 zł na 1 l - ale i jej jednolite stawki na prawie wszystkich stacjach w Nowym Sączu i najbliższych okolicach. To jest temat dla Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta – bo potwierdza istnienie zmowy. O wiele niższe ceny są także w innych częściach Polski, do których różnica ceny jest jeszcze wyższa (np. Śląsk). Jest takie polskie przysłowie chytry 2 razy traci. Ze Śląska wróciłem zatankowanym na full samochodem (benzyna +LPG), a za tydzień jadę ponownie i też tam zatankuję.

Pozdrawiam redakcję Sądeczanina, która zwróciła uwagę na ten istotny dla mieszkańców i przedsiębiorców problem.

A co na to włodarze Sądecczyzny ?!?!?! Kilka lat temu podobna sytuacja miała miejsce w Rzeszowie. Tam włodarze (Wojewoda) zdecydowali, że spółki komunalne i z udziałem skarbu (MPK, PKS, Pogotowie) udostępniały paliwo z minimalną marżą.

Idąc za skrótem MPK, za którym w Rzeszowie podobnie jak w Nowym Sączu kryje się spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zadzwoniliśmy do prezesa MPK w Nowym Sączu Andrzeja Górskiego. Sądeckie MPK prowadzi sprzedaż oleju napędowego. – Znam doskonale rozwiązanie z Rzeszowa. Rzeczywiście tamtejsze spółki prowadziły sprzedaż z marżą minimalną, ale o ile dobrze pamiętam wkroczył do akcji UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) twierdząc, że złamano w ten sposób zasadę uczciwej konkurenci. Rzeszów ostatecznie z takiej sprzedaży się wycofał. Myślę, że w Nowym Sączu stało by się tak samo.

Górski nadmienia jednak, że MPK i tak prowadzi preferencyjną sprzedaż dla podmiotów gospodarczych a zwykli klienci mogą liczyć na cenę ok. 15, 20 groszy niższą niż gdzie indziej. Ale tylko oleju napędowego.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne sądeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)