Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
15/07/2021 - 18:55

Kapliczki w Mostkach i Barcicach przejdą gruntowny remont

To bardzo dobra wiadomość – starosądecki samorząd zagwarantował dofinansowanie do remontu dwóch kapliczek w Barcicach Dolnych i w Mostkach.

Małopolska kapliczkami stoi. Tyle, że z powodu epidemii COVID-19 był problem z zabezpieczeniem środków na realizację projektu Małopolskie Kapliczki. W tym roku wieści są już lepsze a w konsekwencji gminie Stary Sącz udało się zdobył dofinansowanie na gruntowny remont kapliczki w Barcicach Dolnych przy cmentarzu.

- Dostaliśmy 12 tysięcy złotych a w sumie prace kosztować będą około 25 tysięcy złotych – informuje zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki. Różnicę gmina musi pokryć z własnego budżetu. A co się dzięki temu zmieni? – Remont obejmuje wymianę dachu i elewację – wylicza samorządowiec.

Kolejna kapliczka tym razem w Mostkach zostanie za to odnowiona dzięki programowi „Małopolska Pamięta – zachowanie miejsc pamięci narodowej i martyrologii”, w ramach którego sejmik województwa przekazał gminie aż 8 tysięcy złotych. Chodzi dokładnie o tzw. „kapliczkę przy gościńcu” inaczej „kapliczkę kurierów”. Skąd ta nazwa? Kapliczka była wykorzystywana jako punkt kontaktowy w trakcie II wojny światowej.

Ale historia tej kapliczki sięga znacznie wcześniejszych lat. Jak informuje sołtys Janina Bawełkiewicz Są przesłanki ku temu, by twierdzić, że kapliczka ta powstała już w XVII wieku. I nie mówimy tylko o wyglądzie. Otóż w 1665 roku gościł w tej okolicy król Jan Kazimierz, który jechał ze Starego Sącza do Sromowców. Jan Kazimierz był gorliwym katolikiem a na piedestale stawiał zawsze Matkę Boską. Bardzo często w miejscach gdzie wypoczywał podczas podróży fundowano właśnie kapliczki jej poświęcone.

Kolejna przesłanka do oceny wieku kapliczki jest już udokumentowana. W lipcu 1895 roku gościł w Mostkach Stanisław Tomkowicz ówczesny cesarsko królewski konserwator zabytków z Karkowa, który w dokumentach o kapliczce, po jej oględzinach zapisał, że kapliczka wymaga remontu. Skoro było tak już w pod koniec XIX wieku, to siłą rzeczy kapliczka musiała już być leciwa.

Są też przekazy, że przy tej kapliczce właśnie spotykali się również na przekazanie żywności uczestnicy Konfederacji Barskiej. ([email protected] Fot.: UM w SS)Dziękujemy za przesłanie błędu