Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
05/02/2023 - 13:35

Jest tak niebezpiecznie, że zamknęli całe Tatry! DO ODWOŁANIA

Ferie w Małopolsce trwają w najlepsze a tu mamy bardzo ważną wiadomość dla wszystkich, którzy chcą wypocząć w Tatrach. Na wniosek TOPR zamknięto – do odwołania – wszystkie tatrzańskie szlaki.

Specjalny komunikat w tej sprawie opublikował na swojej stronie internetowej Tatrzański Park Narodowy. - NA WNIOSEK TOPR Z POWODU BARDZO TRUDNEJ SYTUACJI POGODOWEJ ORAZ WYSOKIEGO ZAGROŻENIA LAWINOWEGO – 4 STOPIEŃ CAŁY OBSZAR TATR POLSKICH ZOSTAJE ZAMKNIĘTY DO ODWOŁANIA. Należy zaniechać jakiejkolwiek działalności górskiej. Lawiny mogą osiągać z pozoru bezpieczne dna dolin. W obecnych warunkach, oczekiwanie na pomoc w górach może się znacznie wydłużyć!!! Więcej informacji na stronie: lawiny.topr.pl – czytamy w ostrzeżeniu.

Zobacz też: GOPR ewakuował 12 dzieci ze schroniska PTTK na Przehybie

TPN przypomina przy okazji, że lawiny to jedno z największych zagrożeń zimowych -powstają jako wynik wielu czynników: nagromadzenia się mas śniegu i rodzaju podłoża, na którym leży, temperatury przy której padał śnieg i jej zmian, wiatru, ukształtowania terenu, przebiegu zmian pogody, dodatkowych sił działających na pokrywę śnieżną (np. obecności człowieka) i wielu innych.

- Podczas wiatru oraz pod naporem śniegu, na szlaki mogą łamać się gałęzie i drzewa, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia – podkreślają specjaliści.

Przy okazji przypomnijmy, że na terenie Tatr Słowackich wszystkie szlaki powyżej schronisk zamknięte są od 1 listopada do 15 czerwca. Mapę z zaznaczeniem aktualnych zamknięć i utrudnień na szlakach można śledzić w naszej nowej aplikacji Informacja Turystyczna TPN na portalu geoportaltatry.pl ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum ES)Dziękujemy za przesłanie błędu