Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
13/11/2018 - 15:05

Jest pewniak z Nowego Sącza na marszałka Małopolski. Totalne zaskoczenie?

Najbardziej gorący temat w politycznych sejmikowych kuluarach to wybór nowego marszałka Małopolski. Wyobraźnię mieszkańców Sądecczyzny rozpalają "nasi" ludzie na krążącej w kuluarach giełdzie nazwisk. Mówiło się, że następcą Jacka Krupy może być Grzegorz Biedroń, były prezes krynickiego uzdrowiska. Ale jest nowy news. Na marszałka szykowany jest Witold Kozłowski, który... przegrał wybory na wojewódzkiego radnego.

Witold Kozłowski to ponoć pewniak do fotela marszałka Małopolski. Według doniesień portalu lovekrakow.pl, to właśnie były sekretarz sądeckiego starostwa, który kilka miesięcy temu został prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska został na to stanowisko rekomendowany przez Prawo i Sprawiedliwość.

Czytaj też Wojna PiS-owców z PiS-owcem. Kto chce wysadzić Pławiaka z siodła starosty 

Jak sprawę komentuje szef regionalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości poseł Wiesław Janczyk?

Komentowanie dzisiaj szczegółowych propozycji personalnych przeze mnie jest przedwczesne. Wybór władz odbędzie się w tajnym głosowaniu przez radnych już w najbliższy poniedziałek. Moim zadaniem jest dostarczanie argumentów i wspieranie takich rozstrzygnięć, które dadzą możliwość mocnej reprezentacji osób z Sądecczyzny w nowo tworzonych władzach Małopolski.

Oficjalnie decyzja zapadnie wówczas, gdy nominację przegłosują radni nowego składu sejmiku. Ponieważ w samorządzie wojewódzkim PiS wygrał wybory i ma zdecydowaną większość, decyzja może być już tylko formalnością.

Kozłowski od kilkunastu lat jest związany z sejmikiem. Przez dwa lata od 2005-2006 był jego przewodniczącym i dwukrotnie wiceprzewodniczącym. W kończącej się kadencji był radnym. Teraz wybory przegrał i mandatu nie zyskał.

Czytaj też PiS już dzieli stanowiska w sejmiku. Biedroń idzie na sądeckiego marszałka? 

Przypomnijmy, że na giełdzie nazwisk pojawił się też radny Grzegorz Biedroń, były prezes krynickiego uzdrowiska oraz Rafał Bochenek, były rzecznik rządu Beaty Szydło,  a obecnie podsekretarza stanu w kancelarii premiera. Jak donosi lovekrakow.pl w sejmikowych kuluarach mówiło się też Łukaszu Smółce, szefie gabinetu politycznego ministra Andrzeja Adamczyka i  o forsowanej przez Ryszarda Terleckiego Barbarze Nowak, małopolskiej kurator oświaty.

Kiedy będzie wiadomo, kto zostanie następcą Jacka Krupy?  Nowy sejmik wystartuje  16 listopada. Wtedy skończy się trwająca jeszcze obecna kadencja.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot.atchiwumDziękujemy za przesłanie błędu