Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
18/01/2020 - 08:00

I znowu ogłosili smogowy alarm w Nowym Sączu. W sobotę wyrwij się za miasto

I znowu Nowy Sącz dusi brudna szara mgła. Sobotę lepiej spędzić w domu. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska po raz kolejny ogłosił smogowy alarm. Wprowadził drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska  wskazuje na wystąpienie przekroczenia poziomu dla pyłu zawieszonego PM10 dla stężenia 24-godzinnego. Smog  znowu zaatakował  Nowy Sącz.  Już w sobotę  mieszkańcy miasta wciągali w płuca rujnujące zdrowie toksyny. W nocy  było nie lepiej, co widać na wskazaniach  pyłomierzy miejskiego monitoringu.

Czytaj też Jak polegliśmy w walce z kopciuchami. Były wielkie plany, wyszła wielka klapa

Ci, którzy chorują na astmę, cierpią na alergię czy duszności albo zaburzenia układu krążenia  powinni unikać wychodzenia na dłużej z domu. Przy tego rodzaju dolegliwościach najlepiej dziś trzymać leki w pogotowiu.

Swoje ostrzeżenie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska kieruje też do szkół, przedszkoli i żłobków. Należy ograniczyć przebywanie dzieci na powietrzu. Szpitale i przychodnie powinny być przygotowane na wystąpienie większej ilości przypadków nagłych związanych ze wzrostem dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia.

Czytaj też Czy to się może udać. Chcą zakazać palenia węglem w uzdrowiskach Sądecczyzny

Czytaj też Szokujący raport o smogu. Zabijają nas nie tylko kopciuchy 

- Należy zaprzestać palenia w kominkach, jeśli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania. Zalecane jest też podróżowanie komunikacją zbiorową - czytamy w komunikacie. -Jednocześnie władze gmin powinny podjąć intensywne kontrole przestrzegania zakazu spalania odpadów oraz zakazu spalania pozostałości roślinnych na powierzchni ziemi.

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)