Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
06/10/2019 - 12:30

Grobowiec majora Iszkowskiego, asa Dywizjonu 304, wreszcie odnawiany

Na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu odnawiany jest zniszczony grobowiec w kwaterze 18, w którym pochowany jest między innymi Jerzy Erazm Iszkowski, major lotnictwa, który służył w 304 Dywizjonie Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Był współtwórcą i wiceprezesem Aeroklubu Podhalańskiego, inicjatorem utworzenia lotniska w Łososinie Dolnej.

Miejsce spoczynku majora Iszkowskiego i jego siostry Zofii, kompozytorki i znanej muzykolog prosiło się usilnie od dawna o odnowienie. Upływający czas, niestety zrobił swoje.

Przy tym charakterystycznym grobowcu, bo znajduje się na nim lotnicze śmigło, mieszkańcy często zapalają znicze.

Grobowiec odnawiają specjaliści z firmy „A Stec” z Nowego Sącza pod okiem znanego sądeckiego konserwatora Józefa Steca. Przypomnijmy, że to on restauruje zniszczone zabytkowe nagrobki na sądeckich cmentarzach.

Prace konserwatorskie przy grobowcu Iszkowskich są już prowadzone. Z grobowca zostały zdemontowane do odnowy charakterystyczne śmigło oraz tabliczki, informujące o tym, kto w grobowcu jest pochowany.

Przypomnijmy również, że o odnowę miejsca spoczynku majora Jerzego Iszkowskiego, współtwórcy i wiceprezesa Aeroklubu Podhalańskiego, inicjatora utworzenia lotniska w Łososinie Dolnej zabiegała bardzo usilnie Anna Totoń, chodząca „encyklopedia” wiedzy o Nowym Sączu, znana przewodniczka.

Dzięki między innymi jej staraniom znalazły się pieniądze na renowację tego grobowca.  

Koszt prac konserwatorskich grobowca szacowany jest na 23 395 złotych. Miasto Nowy Sącz pozyskało 11 tys. złotych dotacji na to zadanie.  Dofinansował je Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w ramach konkursu pn. „Małopolska Pamięta – zachowanie zabytkowych miejsc pamięci narodowej i martyrologii”.

Prace konserwatorskie mają zakończyć się do 30 listopada.

[email protected], fot. IM.

Grobowiec majora Iszkowskiego, asa z Dywizjonu 304 jest restaurowany
Miejsce spoczynku majora Iszkowskiego i jego siostry Zofii, kompozytorki i znanej muzykolog prosiło się usilnie, od dawna o odnowienie. Upływający czas, niestety zrobił swoje.


Dziękujemy za przesłanie błędu