Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 kwietnia. Imieniny: Benedykta, Izodory, Wacławy
08/09/2019 - 15:30

Nowy Sącz: grobowiec majora Jerzego Erazma Iszkowskiego zostanie odrestaurowany

Trzy lata starań, wiercenia "dziury" komu trzeba. Anna Totoń, chodząca "encyklopedia" wiedzy o Nowym Sączu, znana sądecka przewodniczka jest przeszczęśliwa. To ona zabiegała o renowację grobowca rodziny Iszkowskich znajdującego się na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu. Spoczywa w nim między innymi Jerzy Erazm Iszkowski, major lotnictwa, który służył w 304 Dywizjonie Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Grobowiec zostanie jeszcze w tym roku odnowiony.

Nagrobek z charakterystycznym śmigłem znajduje się w kwaterze 18 na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana.

Major Jerzy Erazm Iszkowski służył w 2 Pułku Lotniczym w Krakowie oraz w 304 Dywizjonie Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Jako były cichociemny był po wojnie represjonowany i więziony. Zrehabilitowano go dopiero w 1956 roku. W 1999 roku Sąd Okręgowy w Nowym Sączu unieważnił wyrok śmierci wydany na niego w 1945 roku.

Po wojnie Iszkowski, od 1957 roku, zajmował się szkoleniem lotniczym w Aeroklubie Podhalańskim. Był zresztą jego współtwórcą i wiceprezesem. Był także inicjatorem budowy lotniska w Łososinie Dolnej. Zmarł w 1962 roku w Krakowie.

W grobowcu rodzinnym spoczywa także jego siostra Zofia, kompozytorka i znana muzykolog.

Koszt prac konserwatorskich grobowca szacowany jest na 23 395 złotych. Miasto Nowy Sącz pozyskało 11 tys. złotych dotacji na to zadanie, które również zostało dofinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach konkursu pn. „Małopolska Pamięta – zachowanie zabytkowych miejsc pamięci narodowej i martyrologii”.

O remont grobowca zabiegała przez trzy lata Anna Totoń, regionalistka i autorka wielu publikacji w Roczniku Sądeckim. Monitowała tu i tam, że grobowiec Iszkowskich trzeba i to jak najszybciej odnowić.

- Ogromnie się cieszę, że mój wysiłek nie poszedł na marne - mówi Anna Totoń. - Dziękuję, że udało się zdobyć pieniądze na renowacje grobowca Iszkowskich, bo jego renowacja była bardzo pilna. Dziękuję osobom, które angażowały się w pozyskanie funduszy.

Prace konserwatorskie mają zakończyć się do 30 listopada.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu