Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
17/09/2019 - 14:55

Fałszywi kominiarze naciągacze znów w natarciu. Już dwie gminy reagują

Lawinowo rośnie liczba pseudokominiarzy, którzy wymuszają zapotrzebowanie na swoje usługi powołując się na… wójtów i władze gminy. Tak jest w Kamionce Wielkiej i w gminie Chełmiec.

Zobacz też: Kamionka Wielka: to w ogóle droga? Tak i nie uwierzycie, jak teraz wygląda!

Pożary sadzy w kominach, obecność tlenku węgla – komunikaty o interwencjach strażaków w podobnych okolicznościach są nieodłącznym elementem sezonów grzewczych. Jednak sądeczanie wyciągają wnioski i coraz częściej dbają o swoje instalacje grzewcze – węglowe czy gazowe na coraz wyższym poziomie. A do tego niezbędni są kominiarze. Pamiętacie jak w styczniu tego roku wójt Kamionki Wielkiej Andrzej Stanek rozprawiał się z procederem pseudokominiarzy, którzy nachodzili mieszkańców powołując się na wójta i urząd gminy, na rzekomą współpracę z władzami samorządu?

- Bezpodstawnym jest powoływanie się pracujących na terenie gminy kominiarzy na wójta, sołtysa bądź pracowników gminy jakoby wydali oni polecenie przeglądu przewodów kominowych w budynkach mieszkalnych – komentował wtedy kategorycznie wójt.

Mało tego – mając na wzgląd przede wszystkim bezpieczeństwo miejscowych Stanek apelował, by w podobnych sytuacjach po wylegitymowaniu kominiarza kontaktować się z urzędem gminy pod numerem telefonu 18 445 60 17.

Zobacz też: Chełmiec: dali gminie ziemię na drogi, ale remontować muszą je sami

Teraz temat wraca. Idzie jesień, sezon grzewczy już za progiem a w sołectwach gminy znów zaroiło się od kominiarzy uprawiających ten sam proceder. Mało tego, okazuje się, że co do części nich można mieć poważne podstawy do tego, by podważać ich fachowość i uprawnienia.

I wójt znów bije na alarm. Treść pierwszego komunikatu jest niemal identyczna. Ale zaraz pojawia się następny. - Międzywojewódzki Cech Kominiarzy z siedziba w Tarnowie ul. Ujejskiego 24 służy pomocą w sprawdzaniu czy osoba oferująca usługi kominiarskie posiada dyplom potwierdzający kwalifikacje do wykonywania usług kominiarskich – tłumaczy samorządowiec.

- W razie jakichkolwiek wątpliwości co do osoby oferującej usługi kominiarskie można telefonicznie potwierdzić uprawnienia osoby do świadczenia tych usług dzwoniąc na numer tel. 531 650 650 – podkreśla.

Jednocześnie okazuje się, że podobny proceder odnotowano też na terenie gminy Chełmiec. - W ostatnim okresie czasu na terenie gminy Chełmiec pojawili się nieuczciwi kominiarze, którzy oferują swoje usługi informując przy tym mieszkańców gminy o możliwości otrzymania dotacji z gminy czy też od sołtysa danej wsi do świadczonej usługi kominiarskiej – ostrzegają władze gminy.

- Informujemy, że gmina Chełmiec ani poprzez Urząd Gminy ani sołtysów nie udziela żadnych dotacji do usług kominiarskich – podkreślają.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu