Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 23 listopada. Imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa
31/10/2020 - 11:20

Dzięki hojności starosądeczan uratowano kolejne trzy zabytkowe nagrobki

W tym roku coroczna kwesta na cmentarzach w Starym Sączu organizowana przez Towarzystwo Miłośników Starego Sącza została odwołana z powodu epidemii COVID-19. Ale mamy też piękną wiadomość – dzięki ofiarności starosądeczan udało się wyremontować kolejne trzy zabytkowe nagrobki na starosądeckich nekropoliach.

Przypomnijmy – podczas kwesty w 2019 roku udało się zebrać aż 13 867,62 zł. To była rekordowa kwota a w zbiórkę zaangażowali się burmistrzowie, radni, uczniowie miejscowych szkół wraz z nauczycielami i rzesza lokalnych społeczników.

Dzięki tym pieniądzom udało się wyremontować w 2020 roku aż trzy zabytkowe nagrobki: Marii Bajorkówny  (1914-1931) i Honoraty Bajorkówny (1869-1950) z Kmietowiczów oraz Marii Małeckiej i jej córek Stefani i Janiny. Warto podkreślić, że oba nagrobki wykonane są w tzw. styl ślimakowym rzadko spotykanym na cmentarzach na terenie gminy Stary Sącz i Sądecczyzny.

Zobacz też: Stary Sącz: rekord na cmentarzach. Takiej kwesty jeszcze nie było

Trzeci pomnik, który został odrestaurowany to nagrobek Wawrzyńca Przybyłowicza. Starosądeczanie kojarzą go  przepiękną figurą z piaskowca Matki Bożej Niepokalanej w aureoli z gwiazdkami.

- Na koncie z poprzednich lat mamy jeszcze 6 tysięcy złotych - informuje Andrzej Długosz, prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza. - Plus dodatkowe 500 złotych, które wpłacił jeden z mieszkańców Starego Sącza w odpowiedzi na informację, że kwesty nie będzie. Dziękujemy mu za to. Jeśli ktoś chciałby też wpłacić jakiś datek, to może tego dokonać w muzeum w Rynku w godzinach jego otwarcia. Posiadane przez nas środki pozwolą w przyszłym roku na odnowę 2 kolejnych nagrobków.

Tytułem podsumowania, które najdobitniej dowodzi, że takie kwesty naprawdę mają sens - od początku akcji, czyli od 2005 r. dzięki zbiórkom organizowanym przez TMSS odrestaurowano już 52 zabytkowe nagrobki na obu starosądeckich cmentarzach. ([email protected] Fot.: UM SS)Dziękujemy za przesłanie błędu