Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
04/11/2019 - 14:45

Stary Sącz: rekord na cmentarzach. Takiej kwesty jeszcze nie było

13 867,62 zł – tę rekordową kwotę udało się uzbierać podczas jubileuszowej XV kwesty zorganizowanej przez Towarzystwo Miłośników Starego Sącza wspieranej tradycyjnie przez młodzież ze starosądeckich szkół oraz samorządowców.

Zobacz też: Sądecka kwesta: w tym roku darczyńcy hojni, jak nigdy dotąd [ZDJĘCIA]

Zbiórka prowadzona była 1 listopada a każdy z darczyńców otrzymywał w zamian obrazek pamiątkowy cegiełkę – w sumie rozdano ich aż 1800 – projektu fotografika Andrzeja Ramsa. Do tej pory z datków zebranych na kwestach w Starym Sączu udało się odrestaurować około 50 nagrobków za ponad sto tysięcy złotych w tym na nowym cmentarzu: Katarzyny Zembury z figurą Matki Bożej, Kunegundy Kosińskiej i Kingi Bocheńskiej, Marcina Cięciwy. Na starym cmentarzu: nagrobek niezidentyfikowany złożony z piaskowca i wapienia tuż obok kościółka świętego Rocha oraz nagrobek Szczęsnego Morawskiego w związku z przypadającymi w 2018 roku okrągłymi rocznicami jego urodzin i śmierci. W 2019 roku restauracji doczekały się z kolei nagrobki Karoliny Malik - Bałakiewicz oraz dwóch sióstr Agnieszki i Elżbiety z Baraściaków i Zbigniewa Nomarskiego. Dzięki hojności sponsorów TMSS wyremontowało też kapliczkę „ Bożej Męki” przy bocznej ulicy Polnej.

Na które mogiły przeznaczone zostaną pieniądze z tegorocznej zbiórki podczas której uzbierano kwotę aż o 750 zł wyższą niż w 2018 roku? Jak poinformował nas Andrzej Długosz prezes TMSS decyzje podjęte zostaną na wiosnę.

ES [email protected] Fot.: Facebook Jacek Lelek Burmistrz Starego Sącza

Stary Sącz: rekord zbiórki na ratowanie zabytkowych nagrobków
Tradycyjnie przy okazji obchodów Wszystkich Świętych przeprowadzono w Starym Sączu zbiórkę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. W tym roku zaangażowani wolontariusze mają wyjątkowo powód do domy - zebrali rekordową kwotę aż 13 867,62 zł.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe