Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
06/03/2017 - 06:10

Dramatyczny apel nauczycieli Gimnazjum w Krynicy. Walczą o szkołę

Dziś na sesji Rady Miejskiej w Krynicy-Zdroju ma zapaść decyzja o wygaszeniu Publicznego Gimnazjum im. J. Dietla. Nauczyciele z tej szkoły wysłali list do radnych z prośbą o nieprzychylanie się do niekorzystnej dla nich uchwały. Ich zdaniem to jedyny przykład, kiedy likwiduje się gimnazjum, nie tworząc w to miejsce szkoły podstawowej.

Przed reformą oświaty z 1999 roku w Krynicy-Zdroju funkcjonowały trzy szkoły podstawowe. W wyniku reformy Handkego „jedynkę” przekształcono w publiczne gimnazjum. Teraz, zdaniem burmistrza Dariusza Reśko, nie jest możliwe, aby w Krynicy-Zdroju znów mogły funkcjonować trzy podstawówki.

Zobacz: Reforma oświaty w Krynicy. Co z miejskim gimnazjum?

W szkole zawiązał się Komitet Obrony Szkoły- Publicznego Gimnazjum im. prof. dra J. Dietla, który skierował tej ot treści list do krynickich radnych:

„Szanowna Pani Przewodnicząca, Szanowni Radni, Rady Miejskiej w Krynicy Zdroju

Jako Komitet Obrony Szkoły - Publicznego Gimnazjum im. prof. dra J. Dietla w Krynicy-Zdroju w skład którego wchodzą: Rada Rodziców, Rada Pedagogiczna, absolwenci dawnej „Jedynki”, absolwenci gimnazjum oraz mieszkańcy, nie zgadzamy się z polityką Gminy, opierającą się tylko na matematyce i ekonomii, w której priorytetem nie jest rozwój naszych dzieci, a szeroko pojęty interes finansowo - biznesowy.

Nasza szkoła w wyniku poprzedniej reformy oświaty z podstawówki przekształciła się w gimnazjum. Zgodziliśmy się na to tylko dlatego, że szkoła pozostała dalej placówką oświatową, choć nie było to w interesie najmłodszych dzieci. Teraz jednak zdajemy sobie sprawę, że jeśli zostanie zamknięta, nie wróci już na mapę naszego miasta, a na to nie ma naszego przyzwolenia.

Propozycja, którą złożyliśmy Gminie, wspólnie jako Rodzice i Rada Pedagogiczna o przekształcenie naszej Szkoły w Szkołę Podstawową nr 3, uzyskała poparcie Komisji Kultury, Edukacji i Sportu, która na swoim posiedzeniu w dniu 28 lutego br. odrzuciła w głosowaniu projekt uchwały dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.

Kolejnym krokiem jest głosowanie odrzuconej uchwały na najbliższym posiedzeniu Rady Miejskiej w dniu 6 marca br. Szkoła to nie tylko budynek. To również społeczność, którą tworzą - nauczyciele, pracownicy, uczniowie i rodzice. Stabilność funkcjonowania, wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, ciągłość działań edukacyjno - wychowawczych, klimat i atmosfera wokół szkoły, są wartościami, których nie da się zbudować z dnia na dzień, zastąpić od tak „dobrą zmianą”. W tym miejscu warto przywołać słowa Pani Premier Szydło cyt. „… gimnazja mają być wygaszane, a w ich miejsce mają powstać szkoły podstawowe, ma to być ŁAGODNE przejście…” - zdaje się, że nie dla naszych dzieci i nie dla naszej społeczności.

Społeczność mieszkańców Krynicy-Zdrój jest silnie emocjonalnie związana z dawną „Jedynką”. Nie bez znaczenia jest również fakt powstania Naszej Szkoły, na działce przekazanej wiele lat temu przez mieszkańców Krynicy, których potomkowie do dziś uczą w murach naszej szkoły - tym bardziej wymazanie „Jedynki” z mapy miasta jest nadużyciem społecznym.

Nasza Szkoła posiada doskonałe warunki lokalowe i wyposażenie. W budynku odbywają się nie tylko zajęcia edukacyjne. Jego usytuowanie w centrum, a zarazem w mało ruchliwej części miasta - zapewnia bezpieczeństwo dzieci, bliskość parku daje możliwość organizacji zajęć we wszystkich grupach wiekowych.

Podopieczni szkoły mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań. Odnoszą liczne sukcesy w olimpiadach przedmiotowych, zawodach sportowych i konkursach artystycznych. Biorą udział w licznych projektach edukacyjnych, a jej wychowankowie stanowią wydatny wkład w naszą społeczność lokalna, a wielu z nich godnie sławi ją w kraju i na świecie.

Utworzenie Szkoły Podstawowej nr 3 - zapobiegnie również przepełnieniu klas w innych szkołach, a ze względu na konieczność utrzymania instytucji i budynku do sierpnia 2019 roku nie stanowi dodatkowego obciążenia finansowego gminy. Uruchomienie naboru do klasy I, IV i VII szkoły podstawowej od roku szkolonego 2017/2018 oraz podziałem obecnych klas gimnazjalnych (II i III) na mniejsze, zagwarantuje utworzenie minimum 11 oddziałów naraz pozwoli to na zachowanie potencjału kadry.

Mamy nadzieję, że podejmując ostateczną decyzję zechcą Państwo wziąć pod uwagę powyższe argumenty, które w ogóle nie zostały uwzględnione w projekcie uchwały dotyczącej powołania nowych obwodów przez Burmistrza, a postawa w której Burmistrz przedkłada Radzie uchwałę w tak ważnym przedmiocie bez konsultacji ze społecznością mieszkańców, interesariuszy przedmiotu jest butą władzy.

Mamy pełne prawo do współdecydowania o przyszłości naszej szkoły i naszych dzieci! Stąd nasz apel o odrzucenie zgłoszonej przez Burmistrza uchwały likwidującej Nasze Gimnazjum. W tym miejscu dołączamy się również do Apelu Szkoły Podstawowej w Polanach, która również pada ofiarą „pseudoreformy” w gminie Krynica.

Nie godzimy się, aby dyskusja o losach szkoły odbywała się bez naszego udziału – rodziców, nauczycieli i wszystkich interesariuszy Szkoły. Prosimy o partnerskie traktowanie w podejmowaniu decyzji. W demokracji powinna panować zasada vox populi, vox Dei, Nihil Novi. Pamiętamy i pamiętać będziemy wszelkie podjęte przez Włodarzy działania w naszej sprawie i mamy nadzieję, że będą je pamiętać wszyscy wyborcy naszej gminy.

Apelujemy do Wszystkich Radnych, dla których edukacja młodych mieszkańców Krynicy Zdroju jest rzeczą ważną, aby odrzucili przedłożony przez Burmistrza projekt uchwały dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego i doprowadzili do powstania w miejscu Gimnazjum Szkoły Podstawowa nr 3, a tym samym, aby budynek szkoły nadal pozostał SZKOŁĄ, a nie stał się atrakcyjną komercyjnie nieruchomością.

Wszyscy, którym nie jest obojętny los dawnej „Jedynki” powinni być w dniu 6 marca br. o godz. 1500 na Sesji Rady Miejskiej w Krynicy-Zdroju (w sali konferencyjnej MPGK w Krynicy-Zdroju, ul. Kraszewskiego 37) i swoją obecnością wyrazić poparcie dla naszego apelu”.

(JB), fot. JB, archiwum szkoły







Dziękujemy za przesłanie błędu