Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
27/01/2017 - 11:55

Reforma oświaty w Krynicy. Co z miejskim gimnazjum?

Samorządy mają czas do 17 lutego, żeby przedstawić kuratorium propozycję nowego systemu oświaty w gminach, opartego na ministerialnych wytycznych. – Ta reform jest dla nas bardzo trudnym zadaniem – zaznacza Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy-Zdroju.

W gminie Krynica-Zdrój funkcjonują trzy gimnazja. Dwa z nich w Tyliczu i Piorunce znajdują się w zespołach szkół i zarządzane są przez jednego dyrektora. Sprawa ich przekształcenia w szkoły podstawowe lub zespoły szkolno-przedszkole nie będzie skomplikowana.

– Najtrudniejsza sytuacja jest w Krynicy, bo to jest jedna, wolnostojąca szkoła, która w tym momencie traci rację bytu – wyjaśnia burmistrz.

W gminie pojawiły się już pewne napięcia i pytania: co z Gimnazjum w Krynicy, a przede wszystkim jak podzielić zadania miedzy szkoły podstawowe na wsiach: Bereście, Polanach, Czyrnej i Piorunce.

– Zaproponowaliśmy takie rozwiązanie, aby każdy z budynków tam funkcjonował, ale żeby było to z jak najmniejszą stratą dla rodziców i nauczycieli. Sytuacja jest o tyle trudna, że jest pewien spór pomiędzy poszczególnymi wsiami. My daliśmy propozycje do dyskusji, aby w jednej ze szkół uczyły sie dzieci w klasach I-IV, a w drugim budynku V-VIII, ale nie ma na to zgody mieszkańców. Czeka nas bardzo trudny miesiąc, żeby pogodzić wszystkich, ale niestety nie obejdzie się bez strat – wyjaśnia Dariusz Reśko.

W najtrudniejszej sytuacji będą nauczyciele krynickiego gimnzjum, bo w mieście nie jest możliwe utrzymanie aż trzech szkół podstawowych, jakie funkcjonowały przed reformą oświaty w 1999 roku.

W budynku gimnazjum funkcjonuje również Zasadnicza Szkoła Zawodowa Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu.

– Ta szkoła tam zostaje – gwarantuje burmistrz i dodaje, że są pewne plany, jeśli chodzi o budynek po gimnazjum. Swoje miejsce mogłyby w nim znaleźć: biblioteka, centrum kultury, a także krynickie muzeum, o stworzeniu którego myśli dr Reśko.

(JB), fot. Publiczne Gimnazjum w Krynicy-Zdroju







Dziękujemy za przesłanie błędu