Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
16/03/2017 - 18:10

Dla potrzeb budżetu obywatelskiego wytyczyli tylko cztery osiedla? I co do głosowania mają galerie handlowe?

Nowy Sącz: Dla potrzeb budżetu obywatelskiego będą tylko cztery osiedla? Głosować będziemy w galeriach handlowych?

Jakie zmiany w regulaminie zaproponowano w tym roku? Zacznijmy od tego, że nie zmienia się kwota – nadal sądeczanie będą mieli do dyspozycji 2 miliony złotych. Tyle tylko, że teraz te środki zostaną podzielone między cztery obszary, które pokrywają się z okręgami wyborczymi w Nowym Sączu. Mieszkańcy każdego z nich będą mieli do dyspozycji po 400 tys., co w sumie daje 1 mln 600 tys. Co z pozostałymi 400 tysiącami? Te trafią do puli na tak zwane projekty miękkie i ubiegać się będą mogli mieszkańcy całego miasta.

Zobacz też: Co będą mieli z tego sądeczanie? Radni uchwalili budżet na 2017 rok dla miasta

Jeszcze nie tak dawno radny Grzegorz Fecko apelował do władz miasta, by środki z budżetu obywatelskiego rozdzielić między 25 sądeckich osiedli. Radnego popierali członkowie wielu osiedlowych zarządów, którzy o takim rozwiązaniu mówili już po pierwszej edycji budżetu. Wtedy niemal całe 2 mln złotych zdobył jeden projekt. Czy decyzja o podziale na cztery części satysfakcjonuje Feckę? – Nie do końca. Uważam, jako doświadczony samorządowiec  i w ślad za rozmowami z zarządami, że nikt lepiej od członków zarządu mających bezpośredni kontakt z mieszkańcami nie wie, co jest naprawdę na danym osiedlu potrzebne. Ale pomysłu nie neguję. Uważam jednak, że w takim wypadku 400 tysięcy, czyli prawie 20 procent projektu na projekty miękkie to zdecydowanie za dużo. Jest duża dysproporcja.

Ale na tym nie koniec zmian. Miasto chce całkowicie zrezygnować z głosowania w tradycyjny sposób. Chce by można było głosować logując się za pomocą numeru PESEL, a głosowanie uwierzytelniane ma być kodem, który głosujący otrzyma na telefon. Tyle tylko, że na jeden numer będzie można otrzymać aż pięć kodów. Inicjatorzy rozwiązania twierdzą, że jest wiele rodzin, które korzystają tylko z jednego numeru telefonu, przede wszystkim tam, gdzie są osoby starsze. Sceptycy twierdzą, że rodzi to niebezpieczeństwo, że ktoś po prostu wpisze za kogoś PESEL i zagłosuje za niego. Nawet jeśli zrobi to w dobrej wierze, będzie to można uznać za poświadczenie nieprawdy.

Czy tak się stanie? Stary Sącz korzysta z tego rozwiązania już dwa lata i do tej pory nie zgłaszano tu zastrzeżeń.

Zobacz też: Budżet obywatelski: Ten projekt może zgarnąć całą pulę. Dlaczego? Wymowne zdjęcie

Jest jeszcze jedna propozycja zmiany do regulaminu. A mianowicie do systemu głosowania będzie się można zalogować w… galeriach handlowych.

- Uważam, że nie powinno się wysyłać sądeczan w miejsca komercyjne w celach społecznych. Powinniśmy zrobić ukłon w stronę ludzi starszych i dać im możliwość zagłosowania w miejscach dotychczas wyznaczonych do głosowania – komentuje tę propozycję radny Grzegorz Fecko.

Część zainteresowanych zwraca również uwagę na fakt, że 70 procent rejestracji widocznych pod i w parkingach galerii handlowych to rejestracje spoza miasta. Zwolennicy rozwiązania twierdzą z kolei, że sądeczanie do galerii chadzają najczęściej na piechotę.

A jak Wy oceniacie propozycje zmian? Czekamy na Wasze opinie.

ES [email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu