Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
21/01/2020 - 12:10

Debiutancki budżet Chorużyka. Zobacz w co będzie inwestować Piwniczna-Zdrój

Już w najbliższy piątek, 24 stycznia radni będą dyskutować nad pierwszym autorskim budżetem burmistrza Dariusza Chorużyka. Dziś przedstawiamy najważniejsze zaproponowane do realizacji inwestycje.

Debiutancki budżet Chorużyka. Zobacz w co będzie inwestować Piwniczna-Zdrój

Zacznijmy od dróg, bo ten temat to swoista „pięta achillesowa” gminy. Ok. 86 tys. zł zarezerwowano na opracowanie dokumentacji związanej z budową chodnika w ciągu drogi powiatowej ul. Szczawnickiej w Piwnicznej-Zdroju. Taka dokumentacja jest niezbędnym warunkiem, by powiat podjął się tej inwestycji.

Przejdźmy do dróg gminnych. Opracowanie dokumentacji technicznej związanej z przebudową ulic w Piwnicznej-Zdroju - Kolejowej, B. Chrobrego, Halnej, Rzeszutka, Ogrodowej, Rynek, Źródlanej kosztować ma 60 tys. zł a projekt zabezpieczenia osuwiska Piekoszewska w Łomnicy-Zdroju 5 tys. zł. Przebudowa drogi gminnej w sołectwie Młodów to wydatek rzędu ok. 636 tys. 542 zł.
Kolejne 30 tys. zł kosztować ma wykonanie projektu ścieżki - Deptaka na lewym brzegu rzeki Poprad w kierunku kładki oraz remontu schodów w kierunku rzeki Poprad przy ulicy Kościuszki wraz z projektem wymiany zieleni.  
Ponad 304 tys. zł wedle prognoz budżetowych kosztować ma przebudowa drogi wewnętrznej w Zubrzyku.

Ponad 1 mln 266 tys. gmina dołoży do rozbudowy tras EuroVelo, czyli przedsięwzięcia realizowanego przez Zarząd Dróg Wojewódzkich. Samodzielne inwestycje w tym zakresie – czyli budowa gminnych tras rowerowych – pochłonie ok. 90 tys. zł.

Z kolei na zagospodarowanie terenu Nakła wraz z budową kładki pieszo-rowerowej przez rzekę Poprad w uzdrowisku Piwniczna-Zdrój gmina musi w tym roku zarezerwować aż 3 mln 600 zł na poczet rozliczenia wkładu własnego, który był warunkiem uzyskania dofinansowania unijnego.

Zobacz też: Ceny śmieci ostro w górę. W Piwnicznej-Zdroju "wybór między dżumą a cholerą"

Kolejnym ważnym punkcie w budżecie są wydatki związane z bezpieczeństwem mieszkańców. W 2020 roku gmina chce wydać 10 tys. zł na dokończenie budowy remizy OSP Wierchomla a aż 250 tys. na zakup nowego samochodu gaśniczego dla OSP Głębokie. Za 18 tys. zł strażacy doczekają się w końcu wymiany pieca w siedzibie OSP Kosarzyska.

Na projekt budowy przedszkola zaserwowano z budżecie aż 100 tys. zł. To bardzo ważna informacja w kontekście odstąpienia od planów budowy przedszkola na Czerczu, co było jednym z najważniejszych powodów, dla których w gminie doszło do referendum w sprawie odwołania burmistrza. 30 tys. zł zabezpieczono też na wykonanie dokumentacji projektowej modernizacji budynku w Piwnicznej-Zdroju przy ul. Marciszewskiego. Chodzi tu przede wszystkim o projekt dostosowania tej nieruchomości do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Mieszkańców Hanuszowa na pewno ucieszy, że 20 tys. zł budżet rezerwuje na wykonanie projektu sieci, która pozwoli podłączyć do kanalizacji kolejnych 10 posesji z tego osiedla.

To tylko najważniejsze z punktu mieszkańców propozycje budżetowe. Gdy o budżecie na 2020 rok rozmawialiśmy bezpośrednio z burmistrzem, ten zastrzegał, że zależy mu przede wszystkim na tym, by ująć w nich inwestycje, których realizacji gmina podoła bez dodatkowych obciążeń kredytowych.  Jak na to spojrzą rani? Przekonamy się już 25 stycznia.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe