Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
20/01/2020 - 09:40

Ceny śmieci ostro w górę. W Piwnicznej-Zdroju "wybór między dżumą a cholerą"

Już na najbliższej sesji piwniczańscy radni dyskutować będą o nowych stawkach za odbiór śmieci komunalnych. I chyba nikogo nie zaskoczy fakt, że będą podwyżki. I śmiało można powiedzieć patrząc na projekt uchwały już widać, że radnych czeka "wybór między dumą a cholerą". Dlaczego?

Ceny śmieci ostro w górę. W Piwnicznej-Zdroju "wybór między dżumą a cholerą"

W gminie Piwniczna-Zdrój za odbiór odpadów komunalnych odpowiada Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej i na dziś wynoszą one 17 zł od osoby za śmieci segregowane i 34 zł za zamieszane. Po przeprowadzeniu analizy finansowej czyli po porównaniu wpływów z opłat z rzeczywistymi kosztami funkcjonowania systemu okazało się, że stawki te nijak do siebie nie przystają. I to nie przystają na niekorzyść mieszkańców, bo są mocno niedoszacowane. Jakie są tego konsekwencje? Już 24 stycznia radni będą dyskutować o konieczności wprowadzenia podwyżek.

Zobacz też: Znów lecą gromy za odśnieżanie w Piwnicznej Zdroju

Ciekawe jest to, że radnym przedstawione zostaną aż 4 warianty, 4 różne kwoty – 25 zł, 24 zł, 23 zł i 20 zł od osoby za śmieci segregowane. Jeśli mieszkańcy danej nieruchomości zgodnie z bezwzględnym wymogiem wprowadzonym w ślad za nowelizacją ustawy segregować śmieci nie będą to opłaty wzrosną – znów wariantowo – do 75 zł, 72 zł, 69 zł lub 60 zł.

Jakie konsekwencje dla gminy będzie miało wprowadzenie takich, a nie innych opłat? Przy wersji najdroższej dla mieszkańców system odbioru śmieci zbilansuje się na zero, ale jeśli radni wprowadzą najniższą podwyżkę to gmina będzie musiała dołożyć do interesu aż ponad 382 tys. zł.

Śmiało więc można prorokować, że radnych czeka jedna z najtrudniejszych decyzji finansowych w tym roku. Jeśli zrobią ukłon w stronę mieszkańców narażą gminę na spore straty. Jeśli zdecydują się na najniższą z możliwych podwyżek być może będzie trzeba ograniczyć zakres gminnych inwestycji. Jaka będzie ich decyzja? Dowiemy się już 24 stycznia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe