Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
12/02/2024 - 07:15

Co się dzieje! Armia wychodzi na ulice. Od dziś po drogach naszego regionu będą jeździć wojskowe kolumny

Kolumny wojskowe na drogach krajowych, na drogach ekspresowych, także na autostradach… na taki widok i na takie utrudnienia w naszym regionie muszą się szykować kierowcy. Wszystko zaczyna się dzisiaj. Dlaczego armia wychodzi na ulice?

Czytaj też Czy to było morderstwo? Magda z Limanowej wyszła z domu tylko po papierosy 

Wojsko na drogach. Czy jest powód do niepokoju?

Kiedy za naszą wschodnią  granicą toczy się wojna, widok kolumny opancerzonych pojazdów może budzić obawy.  Nie ma powodu do niepokoju. Jak informuje biuro prasowe sztabu generalnego  dziś zaczynają się cykliczne  szkolenia wojskowe pod kryptonimem Steadfast Defender-24 i Dragon-24, które odbędą się zgodnie z tegorocznym programem szkolenia  polskiej armii.

Ten wzmożony ruch kolumn pojazdów wojskowych na drogach krajowych,  ekspresowych, także na autostradach, potrwa od połowy lutego do końca maja niemal we wszystkich województwach,     

- Przybycie i przejazd kolumn będą również wykorzystane przez uczestników ćwiczeń między innymi  do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami – wyjaśnia Magdalena Busz, oficer prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Czytaj też Po ataku Rosji na fabrykę Fakro na Ukrainie, na jaw wychodzą nowe, zaskakujące fakty [WIDEO] 

 Nie można wjeżdżać w kolumny wojskowe

Wedle zapewnień armii, ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach będzie skoordynowany w taki sposób, aby ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia. - Będą one eskortowane i zabezpieczone przez żandarmerię wojskową i poddziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z policją. Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi – dodaje rzeczniczka i apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie.

Czytaj też Nie uwierzycie, co potrafi! Ekstremalny pies w straży granicznej [WIDEO][ZDJĘCIA]  

Ważny apel do cywilów

Jest jeszcze jeden ważny apel. – Chrońmy dane, zwłaszcza w obecnej sytuacji. - Prosimy wszystkich, aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych – zwraca się do cywilów dowództwo polskiej armii.  - Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności – czytamy w komunikacie biura prasowego. ([email protected]) fot. wojsko-polskie.plDziękujemy za przesłanie błędu