Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
23/02/2018 - 15:20

Będzie więcej głuszców, pewnie już nam nie wyginą

Głuszce są objęte ścisłą ochroną i wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, ponieważ grozi im wyginięcie. Może gatunek ten jednak przetrwa, bo w paśmie Jaworzyny Krynickiej (Słotwiny Jaworzyna) zaczęło się wypuszczanie do lasu ptaków urodzonych w niewoli.

W Polsce skrajnie nieliczny głuszec zagrożony jest całkowitym wyginięciem, dlatego  w Paśmie Jaworzyny Krynickiej trwa jego reintrodukcja. Oznacza to ponowne wprowadzenie ptaka  na miejsca jego dawnego  bytowania.

- Najstarsze wzmianki dotyczące bytowania głuszca w paśmie Jaworzyny Krynickiej pochodzą z dokumentacji fotograficznych polowań Hrabiego Adama Stadnickiego, którego ród sprawował pieczę nad tutejszymi lasami do 1945 r.

Zobacz też: Kolejne głuszce rafią do lasów Nawojowej

Wykształcony na monachijskim uniwersytecie Adam Stadnicki uważany był za czołowego eksperta II Rzeczypospolitej w dziedzinie leśnictwa.

Ten wybitny hodowca zwierzyny potwierdzał bytowanie głuszca w dobrach nawojowskich, w nowatorskim jak na ówczesne czasy planie urządzenia lasu sporządzonym na lata 1932–1942. - można się dowiedzieć w Nadleśnictwa Nawojowa.

Obecnie Nadleśnictwo Nawojowa  prosi aby - w razie zaobserwowania ptaków w pobliżu wyciągów na Słotwinach i Jaworzyny – pozostawić je w spokoju, w żadnym wypadku nie dokarmiać ich, płoszyć.

Fakt spotkania z głuszcem należy zgłosić pracownikom stacji narciarskich lub bezpośrednio do siedziby Nadleśnictwa Nawojowa 18 445 70 12 lub 609 091 746.

Obecnie głuszec żyje w lasach północno-środkowej Europy i Azji, jak również w odizolowanych miejscach Szkocji, na Bałkanach i w Pirenejach.

(MaK) fot. arch. Nadleśnictwo Nawojowa.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe