Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 13 kwietnia. Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy
29/01/2021 - 18:40

Z objazdu korzystał Nowy Sącz, a teraz drogę Nawojowa musi naprawić sama [WIDEO]

Droga gminna przez Popardową w gminie Nawojowa służyła jako objazd dla wyłączonego z użytku mostu na Kamionce należącego do Nowego Sącza. Z objazdu korzystali wszyscy a dziś Nawojowa musi naprawić go sama. Jak wójt Stanisław Kiełbasa chce rozwiązać ten - co tu dużo kryć, kosztowny - problem?

Zobacz też: Objazdy zamkniętego mostu są zupełnie do niczego? Pretensje to do MZD

Droga przez Popardową w gminie Nawojowa i droga przez Mystków w Kamionce Wielkiej były wykorzystywane jako objazd dla zamkniętego mostu przez kilka ładnych miesięcy. Mimo że obie nitki nie były do tego kompletnie przystosowane i obowiązują tu ograniczenia tonażu, to obok dopuszczalnych osobówek jeździły tędy bezustannie ciężarówki a nawet tiry. Ile razy mieszkańcy obu gmin wzywali nas do interwencji w tej sprawie – trudno zliczyć.

Zobacz też: Aglomeracja Sądecka bez Nowego Sącza? Przykre, ale możliwe, a chodzi o pieniądze

Wójt Stanisław Kiełbasa jeszcze latem podkreślał, że gmina już kilka razy naprawiała uszkodzenia z własnej kieszeni, że prowizorycznie poszerzała nitkę o pobocza żeby było się tu chociaż jak minąć, ale przy takim natężeniu ruchu, jakie miało miejsce do oddania przeprawy tymczasowej na niewiele się to zdało. Dziś droga jest zupełnie zdewastowana.

Zobacz też: Nawojowa też mówi basta "lipnemu" objazdowi. Kto zapłaci za zniszczone drogi?

Gdyby Nowy Sącz wywiązał się należycie ze swoich obowiązków jako administrator mostu na Kamionce, formalnie wytyczył objazdy – Nawojowa mogłaby wystąpić do miasta o choć częściowe zadośćuczynienie. Objazd jednak do końca funkcjonował na dziko i gmina została zostawiona sama z problemem.

Mieszkańców gminy Nawojowa niewiele jednak podobne zawiłości formalne interesują i naprawy żądają swojego wójta. Jak Stanisław Kiełbasa ma zamiar poradzić sobie z tym fantem? Okazuje się, że samorząd już ma stosowny plan i będzie go już niedługo realizował. Szczegóły w materiale filmowym a my w naszej rozmowie zagadnęliśmy też o udział gminy w budowaniu Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, który pozwoli gminie zdobywać dotacje znacznie wyższe niż dziś. (e.stachura@sadeczanin.info Film: Daniel Szlag)Dziękujemy za przesłanie błędu