Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 1 listopada. Imieniny: Konrada, Seweryny, Wiktoryny
18/06/2020 - 18:20

Wywiercą tunel w górze Węgielnik? Tak może wyglądać obwodnica Piwnicznej-Zdroju

Zgodnie z zapowiedzią przedstawiamy dziś trzeci i ostatni wariant obwodnicy Piwnicznej-Zdroju przedstawiony mieszkańcom przez inwestora, czyli Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w ramach konsultacji społecznych. To już drugi wariant, który zakłada budowę tunelu w jednej z piwniczańskich gór.

Zobacz też: Ten wariant obwodnicy Piwnicznej-Zdroju też nie wchodzi w rachubę

Projektanci działający na zlecenie GDDKiA przedstawili mieszkańcom trzy warianty obwodnicy Piwnicznej-Zdroju, która ma powstać w ciągu drogi krajowej DK 87. Dziś przedstawiamy trzeci i równie mocno oprotestowany przez lokalną społeczność. Zakłada on bowiem budowę estakady, która biegłaby w bardzo bliskiej odległości od bloków mieszkalnych i tunelu w górze Węgielnik a przeciwnicy tej koncepcji zwracają uwagę na fakt, że na zboczach Węgielnika funkcjonuje przecież Park Węgielnik-Skałki, jedna z najciekawszych atrakcji przyrodniczych uzdrowiska.

Jak wariant 3 opisują sami pomysłodawcy? - Wariant 3 przebiega po zachodniej stronie miejscowości i rozpoczyna się na istniejącej DK87 skrzyżowaniem typu rondo w rejonie cmentarza. Następnie wznosi się obiektem mostowym przechodzącym w rozkop przebiegając łukiem prowadzącym w kierunku południowym. Po wyjściu z rozkopu przechodzi obiektem nad doliną i bezpośrednio przechodzi w tunel pod górą Węgielnik o długości ok. 470 m prowadząc aż do wylotu po południowej stronie zbocza. W tym miejscu tunel przechodzi w estakadę nad ul. Daszyńskiego, linią kolejową i rzeką Poprad schodząc do poziomu terenu po zachodniej stronie szkoły a następnie łukiem na końcu odcinka włącza się do istniejącego układu drogowego poprzez skrzyżowanie typu rondo.

Zobacz też: Piwniczanie żądają sesji nadzwyczajnej. Zobacz inwestycję, którą torpedują

Dozwolona prędkość przy tym rozwiązaniu wynosiłaby 90 km na godzinę. Przebieg wariantu 3 przedstawiony jest również w formie filmu, który przedstawiamy powyżej. Z kolei grafika poniżej pozwala na porównanie jak wariant 3 wygląda w stosunku do dwóch pozostałych.

Przypomnijmy przy okazji, że piwniczanie nie chcą zaakceptować żadnej z przygotowanych koncepcji i zażądali od przewodniczącego rady zwołania sesji nadzwyczajnej w tej sprawie a już jutro, czyli w piątek 19 czerwca o godzinie 18 w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury w Piwnicznej-Zdroju odbędzie się kolejne spotkanie komitetu protestacyjnego. Inicjatorzy protestu twierdzą, że każdy z wariantów – mniej lub bardziej – niesie zagrożenie dla statusu uzdrowiska i podobnie jak barciczanie z gminy Stary Sącz obawiają się dodatkowo, że w ślad za podniesieniem nośności DK 87 znacznie wzrośnie liczba jeżdżących tędy tirów.

ES [email protected] Fot.: GDDKiA, UMiG w Piwnicznej-ZdrojuDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)