Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 października. Imieniny: Racheli, Sławy, Teofila
02/06/2023 - 16:45

Uczeń grybowskiego ogólniaka wykazał się ogromną wiedzą historyczną. Otrzymał Stypendium im. Braci Potoczków

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Doskonale o tym wie uczeń grybowskiego ogólniaka Paweł Cymbała, który uwielbia historię i posiada ogromną wiedzę historyczną. To właśnie on został laureatem konkursu organizowanego przez poseł Barbarę Bartuś, a dzisiaj z rąk dyrektora biura Fundacji Sądeckiej Przemysława Bawołka odebrał Stypendium im. Braci Potoczków.

- Przygotowywałem się do tego konkursu z wielką przyjemnością. Już wcześniej na lekcjach historii analizowaliśmy ten materiał, więc wystarczyło sobie tylko wszystko przypomnieć. Udało mi się zwyciężyć. W nagrodę otrzymałem 1500 złotych w ramach Stypendium im. Braci Potoczków oraz wyjazd do Warszawy na trzy dni. W przyszłym roku też wezmę udział w konkursie i mam nadzieję, że znów uda się wygrać – powiedział nam Paweł Cymbała z grybowskiego ogólniaka, który po ukończeniu szkoły średniej chciałby studiować prawo.

Konkurs zorganizowała Poseł Barbara Bartuś, która już od wielu lat zaszczepia w młodych ludziach miłość do Polski, do historii. Robi to m.in. poprzez coroczne organizowanie konkursów o tematyce historycznej. 

- Posłem jestem od 2007 roku i już w 2008 roku po raz pierwszy zorganizowałam konkurs dla szkół gimnazjalnych pod nazwą „Konstytucja 3 Maja – Czasy Stanisławowskie”. Był to konkurs organizowany wraz z delegaturą kuratorium w Nowym Sączu. Nagrodą dla zwycięskiego zespołu był jednodniowy wyjazd do Warszawy – wspomina Poseł Barbara Bartuś.

Po tym konkursie zgłosili się do mnie uczniowie, którzy po ukończeniu gimnazjum poszli do szkoły średniej. Mówili, że konkurs to wspaniała idea, która zachęca do nauki. Pytali, czy nie mogłabym organizować takich konkursów również w szkołach średnich. Tak też się stało. Niedługo po tym zorganizowałam pierwszy konkurs dla szkół średnich – dodaje Poseł Barbara Bartuś.   

W tym roku tematyka konkursu dla szkół średnich była związana z rocznicami wybuchu Powstania Styczniowego i rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Konkurs nosił nazwę „Droga do Niepodległości 1795 – 1918”. W konkursie dla szkół średnich zwyciężył zespół uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Artura Grottgera w Grybowie. Największą liczbę punktów zdobył Paweł Cymbała. I to właśnie on w ramach nagrody otrzymał Stypendium im. Braci Potoczków w kwocie 1500 złotych. Jakby tego było mało, razem ze swoimi kolegami i koleżankami pojedzie na wycieczkę do Warszawy organizowaną przez poseł Bartuś.

- Jestem bardzo wdzięczna Fundacji Sądeckiej, że włącza się w te konkursy. Myślę, że to jest wielka motywacja dla uczniów indywidualnie, ale i zespołowo, bo dla pięciu najlepszych zespołów, w tym również dla zespołu z grybowskiego liceum, jest organizowany wyjazd do Warszawy. Będzie to trzydniowa wycieczka z bardzo atrakcyjnym programem – zachęca Poseł Bartuś. ([email protected] Fot. RG)Dziękujemy za przesłanie błędu