Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
24/06/2021 - 16:35

Trąba powietrzna przeszła nad Librantową koło Nowego Sącza. Duże straty

Fruwające powietrzu kawałki drewna, szmaty, gumowe baseny, elementy pokrycia dachów - w jednej chwili Librantowa dostała się w szpony żywiołu. Huraganowy deszcz, którego wycieraczki nie nadążały zbierać z szyb aut, zasłonił świat. Przejeżdżające tędy samochody przystawały, a miejscowi w pośpiechu zatrzaskiwali okna i zbierali co się dało z podwórek. Nie na wiele sie to zdało.

Chmury nadciągały nad Sądecczyznę już od wczesnego popołudnia. Zbierało się na deszcz, ale co przezorniejsi szykowali się na prawdziwą ulewę. O ile w Nowym Sączu nic się nie działo do godziny 17, tak w Librantową żywioł uderzył z wielką mocą. Wywracały się drzewa, ławki, płoty. Deszcz wprost oślepiał.

Gigantyczna trąba powietrzna zrywała dachy. Najwięcej szkód wyrządziła w okolicach kościoła w Librantowej. Zjeżdzają się pierwsze wozy służb ratunkowych. Szukają poszkodowanych. Na miejscu jest nasz reporter. To naprawdę źle wygląda.

- To było straszne. Akurat przejeżdżałem przez Librantową, jak przechodziła tamtędy trąba powietrzna. Wszystko wirowało. Widziałem fragmenty dachów, gałęzie, siano… To trwało zaledwie kilka minut. Gdy już trąba powietrzna przeszła, ukazał się straszny obraz. Zerwane dachy, powalone na drogę drzewa, zerwane linie energetyczne – relacjonuje nasz reporter.

Jak udało nam się dowiedzieć, żywioł dał się we znaki również mieszkańcom Koniuszowej, gdzie trąba powietrzna zerwała kilkanaście dachów.

- Nasi strażacy interweniują na terenie całego powiatu, gdzie są powalone drzewa i zerwane linie energetyczne. Najwięcej szkód żywioł wyrządził w Koniuszowej i Librantowej, gdzie prawdopodobnie przeszła trąba powietrzna. Uszkodzonych jest kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt dachów - powiedział naszej redakcji Paweł Motyka, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Na miejsce jedzie Ryszard Pagacz, wicewojewoda małopolski oraz zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Jak podały służby wojewody, w Nowym Sączu i powiecie nowosądeckim 1400 gospodarstw jest bez prądu. Państwowa Straż Pożarna interweniowała 84 razy, głównie przy zabezpieczaniu uszkodzonych dachów i usuwaniu wiatrołomów. W Librantowej po przejściu trąby powietrznej uszkodzonych jest około 30 dachów na budynkach mieszkalnych i nieoszacowana jeszcze liczba na budynkach gospodarczych. Jedna osoba została ranna w nogę. W Koniuszowej (gm. Korzenna), trąba powietrzna uszkodziła około 10 dachów na budynkach. Wciąż brak zasilania trakcji PKP na linii Krynica – Rzegiestów. ([email protected]) Fot. RG

Aktualnie prowadzona jest zbiórka środków finansowych na rzecz poszkodowanych mieszkańców Librantowej i okolic. Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/rvvv3j

Wideo na kolejnej stronie...

Zerwany dach w Librantowej po przejściu trąby powetrznej. Fot. RG

Trąba powietrzna nad Librantową i Koniuszową
Co najmniej kilkadziesiąt uszkodzonych dachów - to wstępne szacunki skutków trąby powietrznej, jaka przeszła nad Librantową i Koniuszową. Nad całą Sądecczyzną szaleje wiatr, lecą grudy gradu. Wicher łamie drzewa, zrywa linie energetyczne.


Dziękujemy za przesłanie błędu