Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 4 sierpnia. Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
24/08/2019 - 16:20

Prezes Sądeckich Wodociągów: nie sądzę, aby miasto uzyskało pakiet większościowy

W tym tygodniu jasno wybrzmiały w wypowiedziach prezydenta Ludomira Handzla i jego zastępcy Artura Bochenka plany dotyczące odzyskania przez miasto Nowy Sącz większościowego pakietu udziałów w komunalnej spółce Sądeckie Wodociągi. Przypomnijmy, że miasto takiego nie posiada.

Od 1 września mieszkańcy Nowego Sącza zapłacą więcej za wodę i odprowadzanie ścieków komunalnych. Temu zdecydowanie sprzeciwiają się władze miasta.

Przypomnijmy, że 2 sierpnia rada miasta Nowego Sącza, na wniosek prezydenta przegłosowała uchwałę, której konsekwencją będzie, jak utrzymuje spółka Sądeckie Wodociągi, podwyżka ceny wody i ścieków. Dlaczego?

Otóż przyjęta uchwała zlikwidowała dopłaty dla mieszkańców do cen wody i ścieków, które miasto Nowy Sącz przekazywało do spółki Sądeckie Wodociągi. Oznacza to, że na barkach mieszkańców spocznie płacenie taryfy za wodę i ścieki. Nie będzie już dopłaty.

Temu przeciwne są władze miasta. Chciałyby wejść w posiadanie większościowego pakietu w spółce Sądeckie Wodociągi. O tym między innymi mówił prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel podczas wczorajszej konferencji prasowej w sądeckim ratuszu. Jeśli te plany zostałyby zrealizowane, to prezydent zapewnił, że wtedy ceny za wodę i odprowadzanie ścieków byłyby zdecydowanie niższe.

Zapytaliśmy Tadeusza Frączka, prezesa spółki Sądeckie Wodociągi, czy miasto Nowy Sącz może wejść w posiadanie większościowego pakietu udziałów?

- Nie sądzę, aby miasto uzyskało pakiet większościowy z racji różnych uwarunkowań prawnych i umów podpisanych przez miasto - stwierdził prezes Frączek.

Poniżej zamieszczamy również oświadczenie wspólników spółki Sądeckie Wodociągi:

OŚWIADCZENIE WSPÓLNIKÓW SPÓŁKI SĄDECKIE WODOCIĄGI W SPRAWIE NIEPRAWDZIWYCH INFORMACJI ZAWARTYCH W OŚWIADCZENIU PREZYDENTA NOWEGO SĄCZA WYDANYM W DNIU 21 SIERPNIA 2019 R.

                 W związku z wydanym przez Prezydenta Nowego Sącza oświadczeniem
o rzekomej podwyżce ceny wody i odbioru ścieków przez Sądeckie Wodociągi – jako współwłaściciele Sądeckich Wodociągów – sprzeciwiamy się rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji jakoby spółka planowała podwyżki cen wody i ścieków.

Pragniemy uspokoić mieszkańców gmin: Korzenna, Kamionka Wielka, Nawojowa i Stary Sącz, że jest to informacja całkowicie nieprawdziwa. Sądeckie Wodociągi dostarczać będą wszystkim swoim klientom, a zatem także mieszkańcom naszych gmin wodę i odbierać ścieki według dotychczasowej taryfy niezmiennie do maja 2021 roku. Równocześnie pragniemy przypomnieć, że nasi mieszkańcy w dalszym ciągu nie będą ponosić 100 procent kosztów obowiązującej taryfy, dzięki dopłatom do ceny wody i ścieków z budżetów naszych gmin.

Jako współwłaściciele Sądeckich Wodociągów z dużym zaniepokojeniem obserwujemy wypowiedzi, które podważają wiarygodność Spółki. Zarząd Spółki nie podjął bowiem żadnej decyzji skutkującej podniesieniem cen ustalonych w obowiązujących taryfach, a jedynie poinformował o skutkach uchylenia przez władze Nowego Sącza dopłat do wody i ścieków dla mieszkańców Nowego Sącza.

Zwracamy się z prośbą do Prezydenta Nowego Sącza, by w kolejnych wypowiedziach na ten temat podawał precyzyjne i zgodne z prawdą informacje, które nie będą wywoływały niepotrzebnego niepokoju klientów Sądeckich Wodociągów, wśród których są mieszkańcy naszych gmin.

W kontekście tej samej publicznej wypowiedzi Prezydenta Nowego Sącza jesteśmy ponadto zmuszeni stanowczo sprostować doniesienia o rzekomych dużych środkach będących
w dyspozycji Sądeckich Wodociągów. Warunki wynoszącego 115 milionów złotych kredytu wymagają od spółki posiadania środków, będących gwarancją terminowej spłaty zobowiązań i na ten cel przeznaczany jest wypracowywany zysk. Na podobnej zasadzie każdy indywidualny kredytobiorca musi dysponować dochodami, umożliwiającymi mu spłatę kredytu. Taka odpowiedzialna polityka finansowa gwarantuje klientom bezpieczeństwo dostaw i niezmienność taryfy.

Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza

Andrzej Stanek, wójt Gminy Kamionka Wielka

Stanisław Kiełbasa, wójt Gminy Nawojowa

Leszek Skowron, wójt Gminy Korzenna

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)