Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 czerwca. Imieniny: Jolanty, Lotara, Wita
22/05/2024 - 18:35

Paradontoza i choroba reumatyczna. Czy one mają coś wspólnego ze sobą?

W świadomości wielu osób pokutuje utarta opinia, że choroby reumatyczne dotykają ludzi w podeszłym wieku, seniorów. - Nic bardziej błędnego - mówi prof. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska, krajowy konsultant w dziedzinie reumatologii. Ludzie też nie zdają sobie nawet sprawy, że opuchlizna stawu, którą trudno jest wytłumaczyć może być niestety początkiem choroby reumatycznej.

O tym mówiła między innymi profesor Brygida Kwiatkowska podczas XI Seminarium o Zdrowiu. Była ona jednym z prelegentów tego wydarzenia.

Jak często choroby reumatyczne występują w Polsce i ile pacjentów na nie choruje?

- Jeśli chodzi o choroby reumatyczne trzeba sobie powiedzieć, że nie są one chorobami rzadkimi. Jeśli ktoś tak uważa to się myli. Gdybyśmy do chorób reumatycznych – zapalnych, które wymagają intensyfikacji leczenia dołączyli chorobę zwyrodnieniową to mamy między 20, a 30 proc. populacji, cierpiącej na choroby reumatyczne. Jeśli natomiast oddzielimy chorobę zwyrodnieniową, najczęściej występującą w populacji, oddzielimy również osteoporozę, na którą w Polsce choruje ponad dwa miliony osób, to na zapalne choroby reumatyczne czyli takie, które dotyczą osób dorosłych oraz dzieci choruje – według danych - od 5 do 10 proc. populacji.  Oczywiście część chorób, należących do schorzeń reumatycznych jest bardzo rzadka. Wymagają one diagnostyki różnicowej. Niestety nie ma w tej chwili skutecznych metod leczenia tych chorób.

A jakie schorzenia z grupy chorób reumatycznych są najczęstsze?

- To reumatoidalne zapalenie stawów oraz grupa tzw. spondyloartropati. Na te schorzenia choruje około 2 proc. populacji.

Jakie jest podłoże chorób reumatycznych?

- Zapalne choroby reumatyczne mają podłoże wielogenowe, stąd lekarze reumatolodzy mają duże problemy z ustawieniem prawidłowego leczenia. Jeśli chodzi o te predyspozycje genetyczne to stanowią one około 40 – 50 proc. Mamy również czynniki środowiskowe i wśród nich, niestety są różnego rodzaju infekcje. Na przykład wirus SARS – COV2 czyli popularny Covid, który nam cały czas towarzyszy jest takim wirusem, który może wyzwalać nasze choroby. To są również infekcje w obrębie jamy ustnej, jak chociażby paradontoza, która ma ewidentnie powiązania z rozwojem reumatoidalnego zapalenia stawów. To jest określony styl życia, a w nim palenie tytoniu, to jest brak ruchu, siedzący tryb życia, otyłość. Są to predyspozycje, które mogą wyzwalać choroby reumatyczne. No i oczywiście stres, który nikomu nie sprzyja. Jeśli dodamy do tego podłoże genetyczne i jeśli te czynniki się nałożą to dochodzi do rozwoju takich chorób, jakimi są właśnie schorzenia reumatyczne.

Pani profesor, utarło się, że choroby reumatyczne dotyczą w przede wszystkim osób w podeszłym wieku, seniorów. To chyba tak nie jest…

- Oczywiście, że tak nie jest. Choroby reumatyczne kojarzą się z chorobą zwyrodnieniową, która determinuje osoby starsze oraz osoby z osteoporozą. To jest grupa osób 50 – 60 plus. Natomiast na zapalne choroby reumatyczne chorują dzieci (mamy przecież młodzieńcze, idiopatyczne zapalenie stawów) i nawet kilkumiesięczne dziecko może chorować na tą przewlekłą nieuleczalną chorobę. Jeśli chodzi o te schorzenia, o których mówiłam to cierpią na nie w zdecydowanej większości osoby w wieku produkcyjnym czyli młodzież i osoby, które pracują…

Cała rozmowa z prof. Brygidą Kwiatkowską w materiale filmowym.

([email protected], fot i film RG), © Materiał chroniony prawem autorskim.







Dziękujemy za przesłanie błędu