Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
03/07/2018 - 12:35

Pale wbite w Poprad i gigantyczne wiertła! Co tu tak szybko budują?

Nad Popradem powstaje kładka dla rowerzystów, która połączy Nowy Sącz ze Starym Sączem. Może nie jest to inwestycja tak spektakularna jak budowa nowego mostu heleńskiego na Dunajcu, ale przez wielu mieszkańców regionu równie gorąco wyczekiwana.

Jak bardzo ta kładka jest potrzebna doskonale wie każdy, kto już korzystał z rowerowej trasy EuroVelo i VeloDunajec. Dziś, by przedostać się na drugi brzeg Popradu, trzeba skorzystać albo z wąskiej ścieżki na moście kolejowym lub przez chaszcze dostać się do ulicy Węgierskiej i na most drogowy. W listopadzie to się już zmieni. Właśnie za sprawą budowy, którą wczoraj odwiedziliśmy z aparatem fotograficznym i kamerą.

Zobacz też: Stary Sącz: Już remontują Trakt św. Kingi. Działkowcy zostaną bez parkingu?

Przypomnijmy kilka szczegółów technicznych tego projektu. Poprad w miejscu przekroczenia kładką ma koryto o szerokości około 55 metrów przy normalnym poziomie wody. W odległości od kilku do kilkudziesięciu metrów od terenu nabrzeżnego znajduj ą się skarpy o wysokości 2 metrów. Dlatego kładka liczyć sobie będzie aż 130 metrów długości choć na początku, na początku ubiegłego roku mówiło się zaledwie o 85 metrach.

Zobacz też: Stało się. Biedronka przy Bulwarze Narwiku zamknięta na głucho. Co tu będzie?

Szerokość użytkowa kładki to 2,5 metra, a łukowa forma architektoniczna obiektu ma wtapiać się w otoczenie - podobnie przęsło łukowe kładki i balustrady, które będą ażurowe i zapewnią dobrą widoczność dla rowerzystów.

- Jesteśmy z pracami miesiąc do przodu – nie kryje satysfakcji Kazimierz Gizicki zastępca burmistrza Starego Sącza, który jest w stałym kontakcie z wykonawcami. Jeden przyczółek kładki jest już gotowy, drugi właśnie powstaje. Ale to nie jedyna dobra wiadomość – już trwają prace przy budowie odcinka ścieżki, który ma połączyć kładkę z trasą przy rondzie Jana Pawła II. – Wybudujemy też dojazd z kładki bezpośrednio na kąpielisko na stawach – dodaje samorządowiec.

Inwestorem przedsięwzięcia jest Zarząd Dróg Wojewódzkich a wykonawcą Konsorcjum AZI-BUD Sp. zo.o. i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Banimex. Kładka ma być gotowa do końca listopada tego roku. Wartość przedsięwzięcia to ok. 4,7 mln zł z czego lwia część pochodzi ze środków unijnych.

ES [email protected] Fot.: ES

Pale wbite w Pprad i gigantyczne wiertła! Co tu budują?
Fot.: ES


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)