Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lipca. Imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji
12/11/2019 - 14:15

Nowy Sącz: przy ul. Ruczaj powstanie nowoczesna strzelnica [FILM, ZDJĘCIA]

Tak wygląda dzisiaj strzelnica przy ul. Ruczaj w Nowym Sączu. Lata świetności ten obiekt ma za sobą. Jest zdewastowany. Dosłownie rozpada się. Ma być jednak wyremontowany. – Wybudujemy tam dobrze funkcjonującą strzelnicę – zapewnia Artur Bochenek, wiceprezydent Nowego Sącza.

Za poprzednich władz miasta był plan, aby na bazie starej, zdewastowanej strzelnicy wojskowej powstał Ośrodek Sportów Obronnych „Ruczaj”. Koszt jego budowy szacowany był na 5,9 mln złotych.

Pomysł utworzenia ośrodka był bardzo ambitny. Oprócz kapitalnego remontu znajdującej się tam infrastruktury, miasto planowało na tym terenie budowę sześciostanowiskowej strzelnicy krytej (w budynku) dla strzelania na dystansie 50 metrów oraz odkrytej dla strzelania z łuku na dystansie 50 m.

Czytaj także: Nowy Sącz: jaką atrakcję władze miasta szykują w zielonym buszu? Zobacz

Została nawet przygotowana wstępna koncepcja i wizualizacja. Zgodnie z nimi budynki strzelnic miały być połączone w jeden kompleks, w którym miały znaleźć się również: widownia, kasy, szatnie, węzły sanitarne, magazyn broni i inne pomieszczenia towarzyszące. Wygospodarowano też miejsce na małą salę gimnastyczną, gdzie można byłoby trenować sporty obronne, obiekt gastronomiczny z miejscem do rekreacji (grill) oraz niewielki amfiteatr ze sceną. Południowa część działki też miała być wykorzystana.

Dawna strzelnica jest wokół porośnięta lasem. Tam poprzednie władze myślały o wygospodarowaniu miejsca, aby wytyczyć tor przeszkód oraz miejsce do paintballa. Część terenu, w pewnej odległości od głównych obiektów ośrodka miała być zagospodarowana dla strzelectwa myśliwskiego.

Tak miało być, ale…

Nowe władze miasta nie zdecydowały się na urzeczywistnienie tej koncepcji. Nie ma na jej zrealizowanie, na razie, pieniędzy. Ale w sprawie strzelnicy coś drgnęło. Włądze zamierzają wyremontować ten zdewastowany obiekt. W tym roku zostały już wykarczowane zostały porastające wały drzewa i krzaki samosiejki. To jeszcze nie koniec. W tym roku strzelnica ma być ponownie ogrodzona. Stare ogrodzenie dosłownie rozpada się.

- Jest już rozstrzygnięty przetarg na to zadanie – mówi Artur Bochenek, wiceprezydent Nowego Sącza. – Zostanie wykonane nowe ogrodzenie i dojście do obiektu, a także zainstalowana brama. W przyszłym roku chcemy wykonać pozostałe prace. Przejęliśmy po poprzednikach dokumentację na ośrodek, który był wyceniany na kilka milionów złotych.

Nie widzimy najmniejszego sensu, aby tyle pieniędzy wydawać na taki obiekt. Za 600 tysięcy złotych wybudujemy tam dobrze funkcjonującą strzelnicę wraz z obiektem, w którym znajdą się między innymi szatnie i magazyny. Do przetargu na montaż nowego ogrodzenia i bramy wjazdowej wystartowało dziesięć firm. Wygrała firma z gminy Podegrodzie. Zadanie ma być zrealizowane jeszcze w tym roku.

[email protected], fot. IM, film: Krzysztof Stachura, wizualizacja UM w Nowym Sączu/architektura.nowysacz.pl 

Tak wygląda dzisiaj strzelnica przy ul. Ruczaj
Tak wygląda dzisiaj strzelnica przy ul. Ruczaj w Nowym Sączu. Lata świetności ten obiekt ma za sobą. Jest zdewastowany. Dosłownie rozpada się. Ma być jednak wyremontowany


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)