Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 6 sierpnia. Imieniny: Jakuba, Sławy, Wincentego
14/10/2018 - 07:55

Nowy Sącz: jaką atrakcję władze miasta szykują w zielonym buszu? Zobacz

Na zalesionym terenie przy ul. Ruczaj w Nowym Sączu ma powstać Ośrodek Sportów Obronnych „Ruczaj”. Znajduje się tam stara, zniszczona strzelnica wojskowa, która od wielu lat nie jest użytkowana. Koszt budowy takiego profesjonalnego ośrodka szacuje się na 5,9 mln złotych. Jest już przygotowana, z myślą o tej inwestycji, zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie wspomnianej ulicy. Powinna być przyjęta we wtorek, na najbliższej sesji Rady Miasta.

Dawna strzelnica wojskowa znajdująca się na leśnej polanie nie jest użytkowana przynajmniej od kilkunastu lat. Z każdym rokiem coraz bardziej popada w ruinę. Jej odnowienie i rozbudowanie to jeden z pomysłów, które władze miasta mają na zagospodarowanie tego terenu. Obecnie jest on własnością miejskiej spółki Nova. Stara strzelnica wojskowa jest zarośnięta krzakami. Plany są takie, aby ten obiekt kompleksowo wyremontować. 

Ośrodek Sportów Obronnych „Ruczaj” służyć ma propagowaniu strzelectwa sportowego. Gotowa jest już wstępna wizualizacja obiektu.

Czytaj także: Przebudują Kamienicę. Będzie wygodnie dla ryb, skorzystają też sądeczanie

Oprócz kapitalnego remontu znajdującej się tam infrastruktury, miasto planuje na tym terenie budowę sześciostanowiskowej strzelnicy krytej (w budynku) dla strzelania na dystansie 50 metrów oraz odkrytej dla strzelania z łuku na dystansie 50 m. Według wstępnej koncepcji budynki strzelnic mają być połączone w jeden kompleks, w którym znajdą się również: widownia, kasy, szatnie, węzły sanitarne, magazyn broni i inne pomieszczenia towarzyszące. Wygospodarowano też miejsce na małą salę gimnastyczną, gdzie można będzie trenować sporty obronne, obiekt gastronomiczny z miejscem do rekreacji (grill) oraz niewielki amfiteatr ze sceną.

Południowa część działki też zostanie wykorzystana. Jest to teren porośnięty lasem. Tam można wygospodarować miejsce i wytyczyć tor przeszkód oraz miejsce do paintballa.

Część terenu, w pewnej odległości od głównych obiektów ośrodka ma być zagospodarowana dla strzelectwa myśliwskiego.

Do ośrodka dojeżdżałoby się ulicą Ruczaj, albo od strony ul. Biegonickiej. Od strony północnej przewidziany jest też obszerny parking leśny (stanowiska pomiędzy drzewami) dla około 80 samochodów osobowych.

Właśnie  został zrobiony kolejny krok naprzód, by tę koncepcję zrealizować. Z myślą o wspomnianej inwestycji została przygotowana zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Ruczaj. Na najbliższej, wtorkowej sesji ten dokument zostanie poddany pod głosowanie radnych. Zmiana w planie musiała zostać dokonana, bo część terenu pod ten ośrodek musi być wylesiona.

- Jeśli przygotowana zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tej inwestycji zostanie przyjęta, to w ciągu kilku miesięcy zostanie opracowana dokumentacja techniczna i wtedy będzie możliwa realizacja tego przedsięwzięcia - mówi  Mirosław Trzupek, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta w Nowym Sączu. - Jest bardzo prawdopodobne, że w przyszłym roku zostanie ono zrealizowane.

Najważniejszym elementem, bez którego nie będzie można zabrać się za to zadania są oczywiście pieniądze. Prawie sześć milionów złotych to kwota niebagatelna. Nowe władze miasta będą musiały znaleźć środki na budowę ośrodka przy ul. Ruczaj. Jeśli udałoby się pozyskać pieniądze na realizację tej koncepcji, to z takiego nowoczesnego obiektu w osiedlu Dąbrówka mogliby korzystać wszyscy pasjonaci strzelectwa sportowego.

[email protected], Fot. UM w Nowym Sączu/architektura.nowysacz.pl Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)