Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
21/03/2018 - 12:20

Lekarze kształcą się w Polsce po to tylko by, leczyć za granicą?

Prof. dr hab.n.med. Tadeusz Niedźwiedzki, wykładowca PWSZ w Nowym Sączu, ortopeda pracujący na Oddziale Klinicznym Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie ma 77 lat. Dziesięciolecia praktyki medycznej pozwoliły mu na wyciągnięcie wielu wniosków, na temat tego gdzie zmierza a jak powinna wyglądać polska służba zdrowia.

Zobacz też: Nasz plebiscyt: Zobacz kto został najlepszym lekarzem i która przychodnia okazała najbardziej przyjazna pacjentom

W czasie spotkania w trakcie seminarium „O zdrowi sądeczan na wiosnę” zapytaliśmy go m.in. o to, o czym coraz głośniej mówią lekarze: Polska będzie kształcić najlepszych lekarzy, ale nie dla polskiego społeczeństwa, tylko dla krajów zachodnich.

Zobacz też: Dlaczego szpital w Krynicy-Zdroju cenimy sobie wyżej od tego w Nowym Sączu? Starosta Marek Pławiak nie owija w bawełnę

-To prawda. Większość młodych lekarzy, którzy kończą studia od razu myśli o wyjeździe zagranicę. (…) Dokładną Ilość lekarzy młodych, którzy wyjechali zna dokładnie Krakowska Izba Lekarska, która daje zezwolenia na wyjazd, ale jest to na pewno paręset osób – komentuje prof. Niedźwiedzki, by zaraz przyznać, że nie wynika to jedynie ze względów ekonomicznych, zarobkowych, ale również z tych związanych ze złą organizacją służby zdrowia.

Zobacz też: Siedzący tryb życia i stres zabija nasz kręgosłup i stawy. Ortopedzi łapią się za głowę [ZDJĘCIA, FILM]

Profesor podzielił się z nami również opinią na temat zasadności przywrócenia etatów lekarzy szkolnych w placówkach oświatowych. Bo nikt już nie ma wątpliwości, że coraz więcej dzieci i młodych ludzi ma problemy z kręgosłupem i wadami postawy, ale przez brak właściwego kontaktu z lekarzem ich rodzice nawet nie maja pojęcia o tym, że ich dzieci powinny zostać objęte specjalistyczną opieką.

Więcej o gorzkiej, czarnobiałej rzeczywistości w polskiej służbie zdrowia w materiale filmowym.

ES [email protected] Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu