Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
31/08/2022 - 16:10

Kto dostanie szansę na własne "M" za grosze? Sesja LIVE w Starym Sączu

Dziś wyjątkowo ważna, przy okazji nadzwyczajna sesja w Starym Sączu. Radni uchwalą regulamin naboru na ponad 100 mieszkań, które zostaną wybudowane w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkalnej.

O samych mieszkaniach pisaliśmy już szczegółowo w publikacji Stary Sącz: projektują 104 mieszkania dla tych, których nie stać na kredyt

Zostaną one wybudowane przy ul. Podegrodzkiej w Starym Sączu w ramach rozwoju infrastruktury towarzyszącej ciągłej rozbudowie Strefy Aktywności Gospodarczej.
Samorząd już w 2021 roku formalnie przystąpił do SIM (Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa – dop. red.) Małopolska, spółki która zrzesza też 16 innych gmin z terenu naszego województwa a do jej zadań należy wybudowanie przystępnych cenowo lokali na wynajem przede wszystkim dla młodych rodzin i tych, którzy nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej, by mieszkanie kupić na wolnym rynku.

Gwarancją korzystnego czynszu jest m.in. fakt, że pieczę nad wszystkim sprawuje Krajowy Zasób Nieruchomości powołany przez rząd i nadzorujący podobne spółki na terenie całego kraju. Budowę lokali finansować ma Bank Gospodarstwa Krajowego.

Zobacz też: Stary Sącz: jest zgoda na budowę kładki nad ulicą Jana Pawła II! To będzie hit

Warto też wyjaśnić czym SIM różni się od Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Najważniejszy w tym wypadku jest montaż finansowy, czyli sposób organizacji środków na budowę mieszkań. SIM już na starcie ma na ten cel - na potrzeby Starego Sącza - 3 000 000 miliony złotych. W przypadku TBS pieniądze musiałby wyłożyć samorząd. SIM pozyskał także ponad 3.359.000 zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na samą budowę mieszkań oraz planuje pozyskać następne środki - ze wspomnianego Banku Gospodarstwa Krajowego, ze specjalnie dedykowanego funduszu. By stać się najemcą mieszkania w SIM zainteresowana osoba będzie musiała wpłacić – jeszcze przed wbiciem łopaty – ok. 15 procent jego wartości.

Ale na tym nie koniec warunków, które trzeba spełnić. W przypadku SIM bowiem każdy samorząd ma prawo sam zadecydować kto będzie mógł z tej oferty skorzystać. – My, przygotowując nasz regulamin, wzorowaliśmy się częściowo na tym, który już uchwalono w Wieliczce. Ale bardziej chodzi tu o ogólny zarys, niż o szczegóły – wyjaśnia zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki.

Jednym z istotniejszych punktów regulaminu jest ten, który mówi o tym kto będzie miał pierwszeństwo w trakcie rozpatrywania wniosków. I tak dla przykładu preferowane będą rodziny, w których żadna z osób nie ma prawa do mieszkania lub domu jednorodzinnego własnościowego i nie ma praw do lokalu spółdzielczego, rodziny wielodzietne dostawać będą przy ocenie wniosku 4 dodatkowe punkty za każde dziecko do 18 roku życia. Z kolei jeśli ktoś zamieszkuje w mieszkaniu w zasobie gminy, a zobowiąże się do rozwiązania umowy najmu i zdania lokalu w terminie miesiąca od dnia zawarcia umowy najmu na mieszkanie w SIM otrzyma 10 punktów extra. Gmina chce też robić ukłon w stronę niepełnosprawnych – niepełnosprawność członka rodziny też będzie niosła za sobą uprzywilejowanie przy ustalaniu list najemców nowych mieszkańców.

Gizicki przewiduje, że dyskusja na ten temat może być bardzo gorąca a my o szczegółach napiszemy już po sesji. ([email protected] Fot.: SIM, prt sc transmisja z sesji)







Dziękujemy za przesłanie błędu