Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
22/07/2022 - 14:05

Stary Sącz: projektują 104 mieszkania dla tych, których nie stać na kredyt

Mamy ważne informacje dla wszystkich mieszkańców gminy Stary Sącz, którym doskwiera brak własnego „M”. Ruszyły w końcu procedury, w ramach których w Starym Sączu mają powstać tanie mieszkania pod wynajem.

Zobacz też: Zrujnowany nawałnicą most w Przysietnicy zastąpią w końcu nowym

Przypomnijmy. Miejsc pracy w starosądeckiej Strefie Aktywności Gospodarczej ciągle przybywa. Nie dziwi zatem, że władze gminy już od dłuższego czasu szukały takiego rozwiązania, by powstało tu odpowiednio więcej mieszkań. I udało się.

Samorząd bowiem już w 2021 roku formalnie przystąpił do SIM (Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa – dop. red.) Małopolska, spółki która zrzesza też 16 innych gmin z terenu naszego województwa a do jej zadań należy wybudowanie przystępnych cenowo lokali na wynajem przede wszystkim dla młodych rodzin i tych, którzy nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej, by mieszkanie kupić na wolnym rynku.

Gwarancją korzystnego czynszu jest m.in. fakt, że pieczę nad wszystkim sprawuje Krajowy Zasób Nieruchomości powołany przez rząd i nadzorujący podobne spółki na terenie całego kraju. Budowę lokali finansować ma Bank Gospodarstwa Krajowego.

Zobacz też: Zrujnowany przez nawałnicę most w Przysietnicy zastąpią w końcu nowym

W Starym Sącz dzięki temu programowi powstanie ponad 100 mieszkań w rejonie ulicy Podegrodzkiej i przy rozbudowującej się ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jako udziałowiec SIM Małopolska samorząd tereny pod budowę musiał wnieść do spółki aportem co też znacząco – i bardzo korzystnie – wpłynie na koszt realizacji zadania.

Warto też wyjaśnić czym SIM różni się od Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Najważniejszy w tym wypadku jest montaż finansowy, czyli sposób organizacji środków na budowę mieszkań. SIM już na starcie ma na ten cel - na potrzeby Starego Sącza - 3 000 000 miliony złotych. W przypadku TBS pieniądze musiałby wyłożyć samorząd. SIM pozyskał także ponad 3.359.000 zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na samą budowę mieszkań oraz planuje pozyskać następne środki - ze wspomnianego Banku Gospodarstwa Krajowego, ze specjalnie dedykowanego funduszu. By stać się najemcą mieszkania w SIM zainteresowana osoba będzie musiała wpłacić – jeszcze przed wbiciem łopaty – ok. 15 procent jego wartości.

Najemca będzie mógł przejąć mieszkanie – ma na to pełną gwarancję, beż żadnych ukrytych jak w TBS haczyków, na własność w chwili, gdy spółka spłaci swoje zobowiązania kredytowe, czyli zgodnie z przewidywaniami za 25, 30 lat. Co bardzo ważne spadkobiercy najemcy, choćby z dzieci, z automatu dziedziczą prawa do lokalu na identycznych zasadach jak najemca. Gdy najemca zrezygnuje z tej formy wynajmu otrzyma zwrot zwaloryzowanego wkładu własnego.

Teraz mamy kolejne przełomowe wieści. Spółka SIM już opracowała koncepcje architektoniczne oraz ogłosiła przetarg na opracowanie projektu budowlanego. Jak informuje prezes zarządu SIM Małopolska Michał Lysy projekt ma uwzględnić dwa położone obok siebie budynki z windami z 52 mieszkaniami w każdym. – Mieszkania będą zróżnicowane od jedno do czteropokojowych o powierzchni od 31 do 72 metrów kwadratowych. Mieszkania będą w pełni wykończone, najemca będzie mógł wejść, umeblować się i po prostu mieszkać – podkreśla Lysy.

Kto będzie mógł skorzystać z tej oferty? Warunki i kryteria najmu – w formie uchwały - musi ustalić Stary Sącz. Potem ogłoszony zostanie nabór a chętni otrzymają stosowną punktację i będą musieli podpisać promesę na wpłacenie wspomnianych wyżej 15 procent wartości lokalu. I tu Michał Lysy zastrzega, że nabór przeprowadzać będzie gmina, ale jeśli dwa razy nie uda się go dopiąć, trzeci przeprowadzi SIM. - Potem SIM na podstawie tych dokumentów wystąpi do Banku Gospodarstwa Krajowego o stosowny kredyt na resztę niezbędnych do budowy środków. Przewidujemy, że nastąpi to w 1 kwartale przyszłego roku, w którym chcemy też dysponować już pozwoleniem na budowę. Sama budowa powinna rozpocząć się już w drugim kwartale 2023 roku.

O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco. ([email protected] Fot.: SIM Małopolska – wizualizacja budynków w Starym Sączu)







Dziękujemy za przesłanie błędu