Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 29 stycznia. Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei
30/11/2022 - 12:00

Dlaczego gwiazda pomysłodawcy Festiwalu im. Jana Kiepury nie wróciła na deptak?

Dla upamiętnienia artystów i osób związanych z Festiwalem Kiepury, na deptaku w Krynicy-Zdroju w 2013 roku uroczyście odsłonięto Aleję Gwiazd. Kilka lat póżniej, po zakończonym remoncie płyty głównej powróciła ona, jednak w zmienionej szacie graficznej i z brakiem kilku nazwisk, w tym Stefana Półchłopka. Czy jego gwiazda powróci na deptak? Jak Krynica chce upamiętnić pomysłodawcę festiwalu, pytała radna Iwona Grzebyk-Dulak na ostatniej sesji rady miasta z 29 listopada.

Dla upamiętnienia artystów i mecenasów, osób związanych z Festiwalem Kiepury, w 2013 roku z inicjatywy słynnej śpiewaczki operowej Alicji Węgorzewskiej, ówczesnej dyrektor artystycznej, na deptaku w Krynicy-Zdroju powstała Aleja Gwiazd. 

Do czasu remontu płyty głównej, swoje gwiazdy mieli tu między innymi Jan Kiepura i jego żona Marta Eggerth, Stefan Półchłopek, Bogusław Kaczyński, Małgorzata Walewska oraz Alicja Węgorzewska.

Po zakończonym remoncie deptaka na płytę główną powróciła Aleja Gwiazd. Jednak w zmienionej szacie graficznej, a także z brakiem kilku nazwisk, w tym Stefana Półchłopka, pomysłodawcy Festiwalu im. Jana Kiepury. 

Radna Iwona Grzebyk-Dulak, podczas sesji (29 listopada) zapytała burmistrza, w jaki sposób miasto chce upamiętnić Stefana Półchłopka i czy gwiazda z jego nazwiskiem powróci do Alei Gwiazd.

Dlaczego gwiazda Stefana Półchłopka zniknęła z krynickiego deptaka

- Realizacja modernizacji deptaka odbywała się na postawie projektu, zgodnie z wszystkimi wymogami i pozwoleniem na budowę z 2016 roku. Przejąłem ten projekt do realizacji, zgodnie z wymogami konserwatora, tak jak było to projektowane. Znalazły się w nim gwiazdy, które występowały na Festiwalu Kiepury. Projekt wykonawczy otrzymaliśmy w takim, a nie innym kształcie. - usprawiedliwia się burmistrz Piotr Ryba - Jeśli chodzi o upamiętnienie Stefana Półchłopka, to wspominany jest podczas Festiwalu Kiepurowskiego.

Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy sięga korzeniami 1967 roku i jest autorskim pomysłem Stefana Półchłopka, organizatora pierwszych piętnastu edycji wydarzenia. (MK) fot. arch. (MK). Dziękujemy za przesłanie błędu