Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
24/01/2020 - 11:30

Krynica: Stefan Półchłopek przeżył Birkenau, Sachsenhausen i Buchenwald

Stefan Półchłopek z Krynicy-Zdroju, pseud. magister (1916-2011) przeżył obóz Birkenau, a następnie Sachsenhausen i Buchenwald. Na ręce wypalono mu numer 96 030, przeprowadzano na nim eksperymenty medyczne. Oficjalne obchody 75. rocznicy wyzwolenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz odbędą się 27 stycznia.

27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej wyzwolili hitlerowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, a w kwietniu Sachsenchausen. Więźniem obu był Stefan Półchłopek (1916-2011) pseudonim „magister”, żołnierz Związku Walki Zbrojnej AK, późniejszy twórca Festiwalu im. Jana Kiepury, Honorowy Obywatel Krynicy-Zdroju.

W czasie okupacji Stefan Półchłopek współtworzył podziemną organizację opozycyjną. Trafił za to do nazistowskiego obozu zagłady w Birkenau, pierwszym polskim transportem z Tarnowa. (ponad 1700 ludzi). Na ręce wypalono mu numer obozowy 96 030, przeprowadzano na nim eksperymenty medyczne. Podczas pobytu w obozie pisał wiersze i wzruszające listy „Do Matki”.

Od 1944 roku Niemcy przewieźli do Wansleben więźniów z innych obozów, między innymi z oddalonego o 120 kilometrów Buchenwaldu. Drążyli oni podziemne korytarze, w których produkowano broń V1 i V2. Magister przeżył Birkenau, a potem Sachsenhausen i Buchenwald.

Po wyzwoleniu tego ostatniego obozu przez Amerykanów, Stefan Półchłopek powrócił do kraju i Krynicy. Marek Piwowski nakręcił o nim film dokumentalny pt. „Magister Półchłopek”. Stefan Półchłopek został odznaczony medalem Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej i Krzyżem Oświęcimskim. Zmarł w lipcu 2011 roku. 

Oficjalne obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz odbędą się w poniedziałek, 27 stycznia.

godz. 15.30 - główne obchody przed Bramą Śmierci, byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Powitanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
• wystąpienie ocalałych z Auschwitz
• wystąpienie przedstawiciela „Filarów Pamięci” Ronalda S. Laudera
• podziękowania dyrektora Miejsca Pamięci Auschwitz dr Piotra M.A. Cywińskiego
• modlitwy ekumeniczne

Godz. 17 - oddanie hołdu ofiarom przy pomniku przez delegacje ocalałych oraz szefów delegacji państwowych

(MK) fot. arch. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe