Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 marca. Imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii
08/11/2023 - 16:40

Co się dziś działo w Wielogłowach pod Nowym Sączem. Przyjechali do szkoły wozem opancerzonym [ZDJĘCIA] [WIDEO]

To był wyjątkowy dzień dla uczniów i nauczycieli podstawówki w Wielogłowach. Szkoła z wielką pompą świętowała dwa jubileusze. Celebrowała 210 urodziny i 30 rocznicę nadania jej imienia generała Józefa Gizy, jednego z najznamienitszych żołnierzy związanych z nowosądeckim 1 pułkiem strzelców podhalańskich, oficerem II Rzeczpospolitej. Głównym punktem uroczystości było niezwykle wzruszająca szkolna akademia, z udziałem rodziny generała. Największą atrakcją okazał się Rosomak, który pojawił się w Wielogłowach razem z żołnierzami 3. batalionu strzelców podhalańskich, któremu także patronuje generał.

Po prostu pękała w szwach sala gimnastyczna szkoły podstawowej w Wielogłowach. To właśnie tam uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście celebrowali podwójną rocznicę:  dwieście dziesięć lat istnienia szkoły i trzydziestą rocznicę nadania jej imienia generała Józefa Gizy.

Czytaj też Biznesowy sukces po sądecku. Jak z werandy w Podegrodziu Jan Plata dotarł do Afryki i Ameryki 

Ależ to była uroczystość, a właściwie niesamowite, widowisko z udziałem dzieci i młodzieży.  To była godzinna, poruszająca  opowieść  o  ponad dwóch wiekach historii szkoły i o losach jej patrona generała Józefa Gizy, jednego z najznamienitszych żołnierzy związanych z nowosądeckim 1 pułkiem strzelców podhalańskich, oficerem II Rzeczpospolitej. Szczególne wyrażenie wywarł na wszystkich wspaniały pokaz z polskimi flagami wykonany  przez dziewczęcą szkolną  grupę.

Honorowym gościem uroczystości  był znany sądecki historyk, wnuk patrona szkoły,Jerzy Giza, który do Wielogłów  przyjechał razem ze swoim ojcem i siostrą.

Czytaj też Wykopali ponad kilometr luksusu we wsi pod Nowym Sączem 

- Jestem ogromnie wzruszony tym wspaniałym spektaklem mówił podczas uroczystości Jerzy Giza. - Serdecznie za to dziękuję w imieniu całej mojej rodziny. A wasz patron patrzy teraz zapewne  z nieba i jest tu na pewno dzisiaj z nami. Jakże pięknie w tym wymagającym od was wielu godzin widowisku, pokazaliście nie tylko kim był generał Giza, ale także  i pięknie pokazaliście  miłość do ojczyzny – dodał.

Czytaj też To już megagwiazda? Pędzi ekspresem pociąg do kariery Natalii z Nowego Sącza

Zwieńczeniem uroczystości było  przekazanie przez Jerzego Gizę dyplomu Strażnika Pamięci Narodowej ppłk Jakubowi Maciejewskiemu, dowódcy 3. batalionu  strzelców podhalańskich, któremu także patronuje generał Józef Giza.

Czytaj też Postawili pod Nowym Sączem wielką halę, teraz kończą kolejną inwestycję. Budują to aż na trzech hektarach [ZDJĘCIA]  

Czytaj też „Przyjechały panie z miasta i pojadły sobie ciasta”. Zrobili w bacówce biesiadę na full wypas [ZDJĘCIA] 

Wielką atrakcją podwójnego jubileuszu był prezentowany przez żołnierzy jednostki  pokaz sprzętu wojskowego, ale wszystkie atrakcje przyćmił… Rosomak, który pojawił się na szkolnym parkingu. Ten opancerzony wóz bojowy po prostu został oblepiony przez uczniów. Niektórzy z nich już teraz zadeklarowali, że w przyszłości wstąpią w szeregi podhalańczyków (jagienka.michalik@sadeczanin. Info) wideo Mateusz Pogwizd,

Tak w szkole podstawowej w Wielogłowach obchodzili 210 urodziny i 30 rocznicę nadania jej imienia generała Józefa Gizy
Była szkolna akademia i pokaz wojskowego sprzętu 3. batalionu strzelców podhalańskich, któremu także patronuje generał.


Dziękujemy za przesłanie błędu