Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 30 września. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
15/01/2016 - 05:00

Nowy Sącz: MPEC ogrzeje mieszkańców Starej Kolonii

W ślad za staraniami części mieszkańców ze Starej Kolonii Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przyłączy dzielnicę do miejskiej sieci. W przyczyn ekonomicznych przedsięwzięcie rozłożone będzie w czasie i już wiadomo, że sieć obejmie dzielnicę tylko fragmentarycznie.

Stara Kolonia to osiedle, o którym często mówiło się jako o jednym z większych trucicieli Nowego Sącza – większość tutejszych nieruchomości opalana jest węglem. Jednak jakiś czas temu mieszkańcy rozpoczęli starania o wpięcie dzielnicy do sieci MPEC. Spółka z kolei nie kryła, że to bardzo kosztowne przedsięwzięcie o wysokim ryzyku nierentowności. Jednocześnie okazało się, że podobną inwestycją zainteresowana jest kolej, która ma swoje obiekty po drugiej stronie. MPEC jeszcze raz przekalkulował rozbudowę sieci w tym rejonie a w ślad za tym są dobre wieści dla okolicznych sądeczan.

- Zgodnie z dokonaną przez Urząd Miasta ewidencją źródeł ciepła na budynkach w dzielnicy Stara Kolonia (obszar ul. Kolejowa, Sienkiewicza, Zygmuntowska, 3-Maja – dop. red.), MPEC przeprowadził analizę możliwości zasilenia ciepłem sieciowym poszczególnych budynków.  W chwili obecnej ponad 50 procent domków jednorodzinnych i budynków posiada własne kotłownie gazowe - a więc nie tworzą niskiej emisji. Ponadto do każdego budynku poprowadzony jest przyłącz gazowy. Z praktyki wynika, że taka sytuacja stworzy bardzo duże problemy z przejściem sieciami ciepłowniczymi przez posesje, które nie są zainteresowane podłączeniem się do miejskiej sieci – mówi o wynikach Piotr Polek, prezes MPEC.  - Inwestycje rozciągną się znacznie w czasie. Uciepłownienie całego terenu przy niepełnym odbiorze ciepła przez budynki na tym terenie spowoduje wzrost cen ciepła dla wszystkich odbiorców w mieście – podkreśla.

Dlatego MPEC zdecydował się na drugi wariant - częściowy. - W 2016 roku rozpoczniemy uciepłownienie budynków lewej strony ulicy Kolejowej - od dworca PKP do bocznicy PKP PLK - likwidując tam niską emisję. W 2017 roku zrobione zostanie przejście przez ulicę Kolejową w kierunku budynku ZUS przy ulicy Sienkiewicza i jego podłączenie. Wówczas możliwe będzie włączenie części budynków Starej kolonii leżącej w pobliżu ZUS i szkoły podstawowej, które w większości posiadają kotłownie węglowe – zapowiada szef spółki.

Więcej o staraniach mieszkańców w sprawie przyłączenia Starej Kolonii do miejskiej sieci ciepłowniczej pisaliśmy w publikacji: Nowy Sącz: Stara Kolonia będzie truć mniej?

Ewa Stachura [email protected]

Fot.: UM w NSDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe