Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
29/03/2016 - 09:15

Nasze interwencje: W NFZ ratują pacjentów… faksem

Jeśli chcemy skorzystać z opieki lekarskiej i zrealizować zlecenie na okulary w innym województwie niż mieszkamy, możemy o potwierdzenie zlecenia wystąpić za pośrednictwem… faksu. Wracamy do skargi Czytelniczki, która choć ubezpieczona bez życzliwości optyka nie mogłaby dostać przysługującej jej zniżki na okulary. A wszystko to dlatego, że skorzystała z porady okulisty we Wrocławiu.

Więcej na temat pisaliśmy w publikacji Nasze interwencje: Z NFZ gorzej niż za komuny? Pacjent to dodatek do systemu

Dopiero dziś otrzymaliśmy wyjaśnienia z NFZ. Aby zrealizować zlecenie na wyroby medyczne w ramach ubezpieczenia zdrowotnego pacjent musi mieć prawidłowo wystawione zlecenia na dany produkt – w tym przypadku szkła korekcyjne. - Zlecenie musi być potwierdzone w tym oddziale NFZ, w którym jest zarejestrowany pacjent zgodnie z adresem zamieszkania w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych - wyjaśnia rzecznik prasowy NFZ Aleksandra Kwiecień.  - Zlecenie można potwierdzić osobiście, za pośrednictwem innej osoby  lub wysłać je do macierzystego oddziału pocztą. Ta konieczność wynika z tego, że każdy oddział NFZ ma „swoją” bazę pacjentów, w której może sprawdzić, czy pacjent ma prawo do refundowanego zaopatrzenia w wyroby medyczne w określonym czasie.

Jednak jak zapewnia rzecznik, można to ograniczenie obejść.

- W przypadkach, gdy pacjent wymaga pilnego zaopatrzenia i zakupu odpowiedniego sprzętu pacjent może przesłać zlecenie lekarskie do macierzystego OW NFZ faksem za pośrednictwem OW NFZ, w który aktualnie się znajduje. W takiej sytuacji na zleceniu musi być adnotacja lekarza – pilne. Po potwierdzeniu zlecenia, pacjent może kupić potrzebne zaopatrzenie w każdym punkcie sprzedaży: apteka, sklepy, optycy w Polsce.

Każdy pacjent korzystający ze świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych jest przyporządkowany do oddziału wojewódzkiego NFZ. Przynależność do konkretnego oddziału zależy od miejsca zamieszkania i zgłoszenia. Czasowa zmiana miejsca pobytu nie wymaga konieczności jednoczesnej zmiany oddziału Funduszu. - Jeżeli jednak osoba zmienia miejsce zamieszkania na stałe lub na dłuższy okres, powinna powiadomić o tym płatnika składki, który dokona stosownej zmiany. Warto to przemyśleć, aby uniknąć problemów, jakie miała pacjentka, o której Pani pisze - zaznacza na zakończenie Kwiecień.

Szkopuł w tym, że sądeczanie korzystają z opieki medycznej poza granicami województwa najczęściej dlatego, że zmuszają ich do tego kolejki do specjalistów w naszym regionie a nie zmiana miejsca zamieszkania.

Jak się ma przesyłanie dokumentów faksem do fetowanego przez Urząd Wojewódzki systemu SIM, którego koszt to aż… Przypomnijmy.

W listopadzie zeszłego roku po rocznych przygotowaniach za ponad 7,5 mln zł w trzech placówkach: szpitalu specjalistycznym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu, szpitalu specjalistycznym im. Józefa Dietla w Krakowie oraz szpitalu specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie uruchomiony zostanie Małopolski System Informacji Medycznej. Pacjenci będą mogli rejestrować się przez internet a do informacji o ich leczeniu będą miały wszystkie trzy szpitale. NFZ z kolei od 2013 pilnuje by nikt nie dublował kolejek do operacji zaćmy, endoprotezoplastyki biodra, kolana i angioplastyki.

ES [email protected]

Fot.: archiwum sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu