Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 18 lutego. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
21/08/2016 - 10:25

Królują na naszym niebie od 1931 roku!

Dziś ( 21.08.) wielka feta w Łososinie Dolnej. Aeroklub Podhalański Obchodzi swoje 65-lecie!

Aeroklub Podhalański im. inst. pil. Leopolda Kwiatkowskiego w Nowym Sączu z siedzibą w Łososinie Dolnej serdecznie zaprasza mieszkańców Małopolski na Festyn Lotniczy z dużymi pokazami lotniczymi.

Impreza będzie miała miejsce w dniu 21 sierpnia (niedziela) br. na lotnisku w Łososinie Dolnej k. Nowego Sącza. Program pokazów lotniczych jest rzeczywiście imponujący.

Swój udział zapowiedzieli najlepsi piloci akrobacyjni, między innymi Łukasz Czepiela- jedyny polski pilot startujący w wyścigach samolotów akrobacyjnych Red Bull Air Race, zespół akrobacyjny Fire Birds, a także najbardziej na świecie utytułowany mistrz akrobacji szybowcowej Jerzy Makula –kapitan pilot dowodzący załogą lotowskiego Boeinga 787 Dreamliner z odlatującym kilka dni temu z Krakowa do Rzymu Papieżem  Franciszkiem.

Będzie desant żołnierzy 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa (słynnych czerwonych beretów), będzie przede wszystkim szeroki udział Sił Powietrznych.

Nad lotniskiem w Łososinie będziemy podziwiać bojowe śmigłowce Mi-24 w akcji, będzie pokaz pary wielozadaniowych odrzutowców F-16, najwyższe swe umiejętności zademonstruje Zespół Akrobacyjny Sił Powietrznych „Orlik”.

To wszystko już od godz. 12.00 do zachodu słońca. Wcześniej, bo o godz. 11.00 w Kościele Parafialnym w Łososinie Dolnej Biskup Andrzej Jeż poświęci sztandar Aeroklubu Podhalańskiego, a o godz. 14.00 w czasie krótkiej przerwy w pokazach odbędzie się uroczystość otwarcia Festynu Lotniczego.

Po zakończonych pokazach wystąpi gwiazda wieczoru- Zespół Piersi, a potem do północy zabawa na dyskotece.

Okazją do tego wydarzenia jest jubileusz 60 lat istnienia Aeroklubu Podhalańskiego, oraz 85 lat szybownictwa na Ziemi Sądeckiej.

Honorowy Patronat nad jubileuszem objął Minister Obrony Narodowej Pan Antoni Macierewicz, w skład Komitetu Honorowego wchodzą Wojewoda Małopolski Pan Józef Pilch, Inspektor Sił Powietrznych Pan gen. pil. Tomasz Drewniak, Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego Pan Krzysztof Radwan oraz Pan Andrzej Wiśniowski.

Zobacz też: Co się działo na lotnisku w Łososinie Dolnej? Podejrzany samolot i antyterroryści (Zdjęcia)

Za początek szybownictwa na Sądecczyźnie przyjmuje się rok 1931, kiedy to w Sądeckich Zakładach Kolejowych  grupa entuzjastów rozpoczęła budowę pierwszych szybowców. Rok później były już gotowe 4 szybowce CWJ, na których rozpoczęto loty z Winnej Góry pomiędzy Nowym i Starym Sączem. Od 1934 roku szybowce starują z góry Rachów i Jodłowiec w Tęgoborzy. Działa tu słynna szkoła szybowcowa, która tuż przed II wojną posiadała 33 szybowce.

W czasie II wojny światowej wielu pilotów wyszkolonych w Tęgoborzy walczyło w Siłach Zbrojnych na Zachodzie, a niektórzy, jak instruktor Leopold Kwiatkowski pełnili służbę w szeregach AK jako kurierzy beskidzcy.

Po II wojnie Szkoła na kilka lat wznowiła działalność, ale w 1951 roku została ostatecznie zamknięta.

Trzeba było poczekać do 1956 roku, kiedy to znów pozwolono sądeckim lotnikom marzyć o lataniu. W tym to roku zawiązał się Komitet Odbudowy Lotnictwa na Ziemi Sądeckiej, który dał początek działalności Aeroklubowi Podhalańskiemu. Od 1957 roku aeroklub działa, początkowo na Jodowcu i lotnisku w Kurowie. Aeroklub prężnie się rozwija dzięki takim działaczom jak Jerzy Iszkowski- przedwojenny pilot wojskowy, w czasie II wojny pilot 304 Dywizjonu Nocnych Bombowców, następnie zrzucony do Kraju jako cichociemny. Po wojnie skazany na karę śmierci, po rehabilitacji całą energię poświęcił Aeroklubowi Podhalańskiemu.

Zobacz też: Podniebna bitwa w Łososinie Dolnej! Trwają Rajdowe Mistrzostwa Polski! [FILM/FOTO]

Od 1960 roku datuje się działalność aeroklubu na lotnisku w Łososinie Dolnej, która jest prowadzona w tym miejscu do dzisiaj.

Dzisiejszy Aeroklub Podhalański to przede wszystkim 100 członków – pilotki i piloci realizujący swą pasję latania. Wśród nas są piloci lotnictwa komunikacyjnego, wojskowego, usługowego. Jest wśród nas jest przede wszystkim młodzież z bliższej i dalszej okolicy, która w aeroklubie podnosi swe umiejętności pilotażowe.

Dziś posiadamy 8 samolotów i 12 szybowców, ale w naszych hangarach zobaczyć można wiele innych jeszcze samolotów, jak chociażby RWD-5 R – latająca replika samolotu na którym Stanisław Skarżyński w 1933 roku pokonał południowy Atlantyk ,czy Jak-18 – latający eksponat Muzeum Lotnictwa Polskiego.

To wszystko będzie można zobaczyć w czasie naszego święta w dniu 21. sierpnia. Można również odwiedzać lotnisko w każdym innym czasie, serdecznie Państwa zapraszamy.

A więc do zobaczenia w Łososinie Dolnej.

Roman Matyjewicz  

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2018