Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 listopada. Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy
18/01/2016 - 15:25

Wszystkie muzyczne drogi prowadzą do „Sądeczanina”

Na trzy dni siedziba Fundacji Sądeckiej, wydawcy portalu „Sądeczanin” zamieniła się w salę przesłuchań III Sądeckich Młodych Talentów. Ilość zgłoszeń do castingu przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. – Są młodzi, mają talent i chcą na swój temat usłyszeć opinię – tak w skrócie o uczestnikach SMT mówi organizatorka i jurorka Monika Rębilas.

Na zwycięzców konkursu czekają stypendia artystyczne oraz możliwość zaprezentowania się podczas III Zjazdu Sądeczan. Organizatorem Sądeckich Młodych Talentów jest Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” oraz Fundacja Sądecka. Konkurs skierowany jest do instrumentalistów, wokalistów oraz zespołów z powiatu nowosądeckiego, gorlickiego i limanowskiego, którzy rywalizować będą w czterech kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne i studentów. W każdej z tych kategorii wyłoniony zostanie laureat, na którego czeka stypendium artystyczne. Finał konkursu zaplanowany jest na piątek 22 stycznia w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Obok finałowej „dwudziestki” wezmą w nim udział muzycy z zespołu Lachersi.

Prezentują się wokaliści, instrumentaliści i całe zespoły. Mamy różne kategorie instrumentów: gitary, skrzypce, obój, perkusja. Jesteśmy bardzo zaskoczeni, bo jest bardzo wysoki poziom i będzie nam bardzo trudno wyłonić ze stu siedemdziesięciu uczestników dwudziestu finalistów. Przed nami spore wyzwanie. Cieszymy się, że jest tak duże zainteresowanie. Największa frekwencja jest w grupie: szkoła podstawowa, zaś najmniej zgłosiło się studentów – mówi Monika Rębilas, juror i organizator SMT.

Młodzi wokaliści i instrumentaliści najczęściej prezentują repertuar rozrywkowy, jazzowy, soulowy, a nawet klasyczny.

Zaśpiewałam „Skinny love” z repertuaru Birdy. Na początku miałam trochę tremy, ale jak już zaczęłam to mi minęła. Wszystko popłynęło z serca  – mówi Martyna Petrażycka, uczennica Gimnazjum nr 11 w Nowym Sączu.

W poniedziałek trwają od rana do godziny 19, we wtorek do 12 w Szkole Podstawowej nr 3, potem od 13 do 20 w Fundacji Sądeckiej, zaś w środę od 9 do 18.

(JB)
Fot. JB

Projekt zrealizowano w ramach „Programu wspierania zdolnej młodzieży – Sądecki Diament”

Partner Fundacja PZUDziękujemy za przesłanie błędu