Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
17/10/2018 - 10:20

Zbudują gazociąg w Podegrodziu i Chełmcu. Kiedy podepną ich do sieci? [WIDEO]

Za dwa lata gaz popłynie z sieci i ogrzeje domy w Podegrodziu i Chełmcu? Taką deklaracje złożył dyrektor krakowskiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa Paweł Firlej. Zainteresowanie mieszkańców zamianą kopciuchów na piece gazowe jest ogromne. W ubiegłym tygodniu tylko jednego dnia wpłynęło do spółki blisko tysiąc trzysta wniosków o przyłączenie do sieci.

To absolutny rekord w skali województwa małopolskiego. Jednego tylko dnia do Polskiej Spółki Gazownictwa wpłynęło tysiąc dwadzieścia sześć wniosków od mieszkańców gmin Chełmiec i Podegrodzie, którzy chcą zmienić ogrzewanie węglem na gazowe.

Czytaj też Gazyfikacja musi się opłacać i gminom i gazownikom

Zdaniem Pawła Firleja dyrektora krakowskiego oddziału spółki ludzie chcą pozbyć się kopciuchów, bo sprawdza się rządowy program dopłat do termomodernizacji budynków.

- Kiedy dom jest docieplony, mniej trzeba wydać na gaz.

"Koszt ogrzania budynku o powierzchni  stu pięćdziesięciu metrów kwadratowych w sezonie grzewczym nie przekracza siedmiuset pięćdziesięciu złotych. Ta suma obejmuje też ciepłą wodę i potrzeby bytowe. W porównaniu do cen paliw, cena jest konkurencyjna.

Czytaj też W rok umrze pół miasta. Porażający raport NIK o smogu.

Pytanie, kiedy to rekordowe zainteresowanie ogrzewaniem domów gazem w  Podegrodziu i Chełmcu przełoży się na rzeczywistość. Kiedy mieszkańcy doczekają się budowy sieci gzowej?

Decyzje o budowie gazociągu już zapadły. Pracujemy w tej chwili nad koncepcją inwestycji. Analizujemy jak poprowadzić gazociąg, żeby dotrzeć do jak największej ilości mieszkańców.

Jak dodaje Firlej, tempo realizacji inwestycji zależy też od współpracy z samorządem i mieszkańcami.  

Z naszych doświadczeń wynika, że dużym problemem jest pozyskiwanie praw do nieruchomości. Bywa, że niektóre samorządy nie zgadzają się na  lokowania gazociągów w drogach gminnych, wówczas trzeba sięgać po nieruchomości osób indywidualnych, co wydłuża proces inwestycyjny. Jeśli wszelkie kwestie administracyjne uda się sprawnie załatwić, cała inwestycja, od momentu projektowania może zająć dwa lata.   

[email protected] fot. Jm, pixabayDziękujemy za przesłanie błędu