Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
05/10/2013 - 11:00

Gazyfikacja musi się opłacać i gminom i gazownikom

Samorządowcy z terenu Powiatu Nowosądeckiego spotkali się 4. października z przedstawicielami Polskiej Spółki Gazownictwa. Rozmawiano o planach i prognozach gazyfikacji gmin Powiatu Nowosądeckiego, które nie posiadają sieci gazowych.
- Gazyfikacja poszczególnych obszarów uwarunkowana jest wieloma czynnikami, głównie ekonomicznymi. Istotnym elementem jest także zainteresowanie potencjalnych odbiorców - podkreślił Mariusz Konieczny dyrektor ds. eksploatacji Zakładu Gazowniczego w Tarnowie.
Wśród najważniejszych zadań inwestycyjnych na najbliższe lata w Beskidzie Sądeckim przedstawiciele PSG wymienili m.in: budowę gazociągu wysokiego ciśnienia Piątkowa- Biegonice, gazyfikację gmin Podegrodzie i Chełmiec wraz z połączeniem z istniejącą siecią na terenie Nowego Sącza, a także rozbudowę sieci gazowej średniego ciśnienia w celu doprowadzenia gazu do Żegiestowa. Aby te i inne projekty doszły jednak do skutku konieczne jest pozyskanie dodatkowych środków zewnętrznych. Na temat możliwości dofinansowania tego typu inwestycji z funduszy unijnych mówiła Danuta Krok- wicedyrektor Powiatowego Centrum Funduszy Europejskich w Nowym Sączu. 4 lutego 2013 roku pisaliśmy na portalu sadeczanin.info, że mieszkańcy gmin Podegrodzie i Chełmiec nieprędko doczekają się gazyfikacji (Komu podłączą gaz? Najszybciej zrobią to w Nawojowej). Od tamtej pory niewiele się zmieniło. „Zakład Gazowniczy taką inwestycję co prawda planuje, ale najwcześniej za 5 lub 10 lat. Samorządy oczywiście mogą budować gazociąg na własną rękę, lecz z powodu ograniczonych możliwości finansowych wcale się do tego nie palą. Gazu szybciej mają doczekać się w Nawojowej.
- Najszybciej stanie się to w niezgazyfikowanej jeszcze części Nawojowej, więc i tamtejsza szkoła, zarządzana przez powiat, zmieni ogrzewanie z olejowego na gazowe – mówił Jan Golonka, starosta nowosądecki.
Dla gmin leżących po lewej stronie Dunajca są obecnie przygotowywane projekty gazyfikacji. W planach jest zrobienie „przejścia” pod Dunajcem na wysokości planowanej obwodnicy północnej, a druga nitka ma wychodzić ze Słopnic na Szczawnicę przez gminę Łącko. - To są jednak na razie plany – zaznaczał starosta. Na rozpoczęcie tych inwestycji trzeba poczekać nawet 5- do 10 lat.
- Jeśli chodzi o możliwość gazyfikacji wsi Świniarsko, Podrzecze i Niskowa z gminy Chełmiec oraz sąsiednich miejscowości z gminy Podegrodzie informujemy, że w aktualnie obowiązującym planie rozwoju naszej spółki , czyli do 2013 r. nie jest przewidziana rozbudowa sieci gazowej na tym terenie. Planowanie i organizacja zaopatrzenia w paliwa gazowe, zwane potocznie gazyfikacją, należą do zadań własnych gminy – mówił Ryszard Przywara, wicedyrektor do spraw dystrybucji Zakładu Gazowniczego w Jaśle.
Karpacka Spółka Gazownictwa w Tarnowie kilka lat temu opracowała „Koncepcję gazyfikacji Gmin Chełmiec i Podegrodzie wraz z połączeniem z istniejącą siecią gazową na terenie Nowego Sącza". Zlecono nawet opracowanie dokumentacji na pierwszy etap gazyfikacji polegający na doprowadzeniu gazu od strony Nowego Sącza (Biegonice) z przekroczeniem rzeki Dunajec i połączenie jej z istniejącą siecią gazową w Chełmcu. W ramach drugiego etapu planowana jest rozbudowa sieci gazowej w przewidzianych do gazyfikacji miejscowościach: Podegrodziu, Stadłach, Gostwicy, Brzeznej, Podrzeczu, Świniarsku, Chochorowicach, Niskowej i Biczycach Dolnych.”

Źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, www.sadeczanin.info (BOS)
Fot. arch. i sxc.hu
 






Dziękujemy za przesłanie błędu